Tarıma Teşvik İçin Önce Eğitim

0
891
Tarıma Teşvik İçin Önce Eğitim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma teşvik ve tarımsal üretime katkıda bulunmak üzere hazırladığı “Birlikler Kuruluyor, Kocaeli Gelişiyor” projesi kapsamında girişimciler 10 gün sürecek eğitim kampına alındı.

Girişimcilerin daha bilinçli hareket etmesi ve teşvik edilmesinin hedeflendiği projenin eğitim çalışmaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’nde başladı. İlk derse projeye başvuran 50 kadın ve erkek girişimciyle birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Kocaeli Üniversitesi Aromatik ve Tıbbı Bitkiler Bölümü Başkanı Yar. Doç. Halil Samet, Tarım İlçe Müdürleri, Dernek başkanları ve birçok akademisyen katıldı.

Başkan Danışmanı Nermin Tol girişimcilere uzman kişilerce önemli bilgiler verileceğini ifade ederek, “Bu eğitimler tarım ve turizm sektörüne yeni başlamak isteyen girişimcilerimize kooperatif ve birlik kurma, eko turizm ve organik tarım konularındaki bilgi eksikliklerini giderme konusunda yol gösterici olacak. Girişimcilerimiz, kooperatifleşme yoluyla bir araya gelebilecekler” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Köye Hizmet Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği’nin koordinatörlüğünü üstlendiğini projeye Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) da destek veriyor. Eğitim alacak katılımcılar ilimizde aktif olarak faaliyet gösteren çiftçilerden ve sektöre yeni başlayacak 50 erkek ve kadın girişimciden oluşuyor.

Eğitim süresince adaylar, Prof. Dr. Selahattin Kumlu, Dr.Namık Kirazlar, Dr. Filiz Pezikoğlu, Dr. Nazife Küçükaslan’dan tarımla ilgili önemli konularda akademik destek alacaklar. “Butik otel yönetimi, doğa yürüyüşleri ve doğal aktiviteler programlanması, kooperatifçiliğin ilkeleri değerleri, girişimci olmanın güçlükleri, iş fikri nasıl bulunur ve nasıl değerlendirilir, iş kurma aşamaları, Türkiye’den başarılı kooperatif örnekleri, organik tarımda üretim kontrol ve sertifikasyon esasları, Organik hayvansal üretim, tavukçuluk ve arıcılık kontrol ve sertifikasyon esasları” konu başlıklarında eğitim görecekler. Eğitimler tamamlandıktan sonra ise katılımcılara sertifika verilecek.

Bir Cevap Yazın