Tarım’da 14 Proje Hayata Geçirildi

0
898
Tarım’da 14 Proje Hayata Geçirildi

Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında 14 adet projenin hayata geçirildiği belirtildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca; kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması için hazırlanan 8’nci etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde Bartın’da 14 adet projenin hayata geçirildi. Projenin illerde kırsal kalkınmaya katkı sağladığını ifade eden Bartın Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdülsettar Bayram, yeni kurulan ve modernize edilen et, süt işleme meyve, konserve, şekerleme, bakliyat ambalajlama tesisi ve soğuk hava depolarıyla 14 adet projenin hayata geçirilerek yatırımcılara 1 milyon 892 bin 27 lira hibe desteği verildiğini söyledi.

Müdür Bayram, “Yüzde 50 hibe desteklemeli Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının amacı, doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama alt yapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yöneliktir. Yüzde 50 hibe desteklemeli tarıma dayalı ekonomik yatırımların bu yılki proje limitleri, tüzel kişilikler için 800 bin lira, hibe tutarı 400 bin lira’dır. Gerçek kişiler için bireysel başvurularda 300 bin lira, hibe tutarı 150 bin lira’dır. Proje limitleri üzerindeki maliyetler yatırımcı tarafından karşılanacaktır” dedi.

Bir Cevap Yazın