Tarımda bilinçsiz ve reçetesiz ilaçlama doğal dengeyi bozuyor

0
1165

Kadir KılıçAYDIN (İHA) – Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, bilinçsiz yapılan tarımsal ilaçlamanın doğal dengeyi ve arıları olumsuz etkilediğini söyledi.

Aydın ve çevresinde meyve fidanlarında ilaçlama sezonunun yaklaştığını, bu nedenle çiftçilerin hassas davranması gerektiğini kaydeden Kılıç, özellikle erik ilaçlamalarında çok miktarda arının telef olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda gündüz saatlerinde gerçekleştirilen ve arılara zarar verici ilaçların kullanılması nedeniyle çok miktarda arının telef olduğunu belirterek “Aydın’da zirai ilaçlama dönemi yaklaştı. İlaçlama işleminin mutlaka Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri kontrolünde yapılması gerekiyor. Tarım Müdürlüğü Koruma Kontrol Şubesi Arıcılık Yönetmeliği’ne dikkat ederek bu konuda çiftçilere yönlendirmesine rağmen, çiftçilerimizin kendi yöntemlerince gelişi güzel yaptıkları ilaçlama aslında yarar yerine zarar getiriyor. Aydın arı ve arıcılar için aynı zamanda kışlak bölgesi. İlaçlama ya arının kovanda olduğu vakitlerde yapılmalı ya da arıya zarar vermeyen ilaçlar kullanılmalıdır” dedi.

Kaynak: GıdaTarım

Bir Cevap Yazın