Tarımdaki çok küçük bir ihmal insan sağlığı açısından tehlike…

0
893
Tarımdaki çok küçük bir ihmal insan sağlığı açısından tehlike...

İSTANBUL (A.A) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, gerçek koruyucu hekimliığin tarımda başladığını belirterek, ”Tarımdaki çok küçük bir ihmal insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor” dedi.

Sağlıklı Gıda Platformu’nca Sodexo’nun desteğiyle Kavram Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen ”Nasıl Beslenmeliyiz-” konulu arama konferansında, sağlıklı beslenme, ev dışı beslenme, okulda ve iş yerinde beslenme, iş yerinde beslenmenin önemi ve iş kazalarına etkisi gibi konular ele alındı.

Konferansın açılışında Sodexo Sağlıklı Yaşam yöneticisi Sibel Mumcu, yaptığı ”Yaşam Kalitesi ve Beslenme” başlıklı sunumda, yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin başında sağlığın ve beslenmenin geldiğini söyledi.
Beslenmenin büyüme ve gelişme, sağlığın korunması ve çalışma hayatı açısından önemli olduğunu ifade eden Mumcu, toplu beslenmenin ev dışı beslenme olarak ifade edildiğini de dile getirdi. Herkesin günde en az bir öğün ev dışında ve toplu beslenme hizmetinden yararlanabildiğini kaydeden Mumcu, toplu beslenme hizmetinde sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yaptı.

Konferansın moderatörlüğünü yapan Sağlıklı Gıda Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, ”Bu toplantıda ”Nasıl Beslenmeyiz-” sorusuna ortak akılla yanıt arayacağız. Buradan çıkan sonuçları ilgili bakanlıklarla paylaşacağız” dedi.

Toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yaparak, ”Gerçek koruyucu hekimlik tarımda başlıyor. Tarımdaki çok küçük bir ihmal insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor” diye konuştu.

Gıda güvenliği konusunda bakanlığın ciddi sorumluluğu bulunduğuna da işaret eden Mirmahmutoğulları, sertifikalı tarım danışmanlığı getirildiğini ve tohum toprağa atılmadan, hayvana yem verilmeden gıda kontrolü yapıldığını anlattı. Gıdada güvenilirliğin gıda kontrolüyle olamadığı ifade eden Mirmahmutoğulları, gıda güvenliğin tarlaya bile ekmeden tohumdan başladığını vurguladı.

Mirmahmutoğulları, ”Siz tohumundan, tarladan üretiminden, eğer işlenecek bir ürünse fabrikasından stoklanmasına, işlenmesine, hijyenik olmasına, tüketiciye sunuluyor olmasına kadar, hatta tüketici aldıktan sonra tüketilene kadar bir şuur oluşturamadığını takdirde gıda güvenliği konusunda yapılan bütün emekler boşa çıkacaktı” diye konuştu.

-”Sağlıklı beslenme milli politika haline getirilmeli”-

Mirmahmutoğulları, sağlıklı beslenmenin milli politika haline getirilmesi gerektiğini de söyledi.

Sağlıklı gıdanın tohumdan çatala kadar geçen süreçte ele alınması gerektiğini de ifade eden Mirmahmutoğulları, sağlıklı gıda ve beslenme konusunda yaşanan bilgi kirliliğinin de önlenmesi gerektiğini belirtti.
Sodexo Genel Müdürü Sinan Fındıkoğlu da, toplantıya gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti.

”Kim beslemeli-”, ”Ne zaman beslenmeli-”, ”Nasıl ve nerede beslenmeli-” sorularına da yanıt aranan konferansın ardından çıkacak ortak akıl ve sonuç bildirgesi kamuoyu ve ilgili bakanlıklarla paylaşılacak.

Kaynak: Sağlık Haber

Bir Cevap Yazın