tarımsal desteklemelerde ödeme yasakları kaldırıldı

0
777
torba yasasietarim.net

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Hüseyin Şahin, Meclis’ten geçirilen Torba Kanunu’nda, Tarım Kanunu’nun ilgili yasalarında değişiklik yapılması suretiyle çiftçiye yapılan destekleme ödemeleri konusunda kolaylık sağlandığını açıkladı.

Hükümet olarak tarım kesiminin öncelikli sorunlarının çözümü için gereken önlemleri aldıklarını, tarım politikalarını amacına ulaşması için, doğrudan gelir desteği, fark ödemesi, hayvancılık destekleri, telafi edici destekler, tarım sigortası ödemeleri, kırsal kalkınma projeleri kapsamındaki ödemeler, çevre tarım arazilerini koruma destekli ödemeler olmak üzere çeşitli destek ödemeleri yaptıklarını hatırlattı. Milletvekili Şahin, geçen hafta sonunda çıkan, Torba Kanun ile de, üreticilere uygulanan ‘inceleme’ ve ya ‘soruşturma’ sonuçlanıncaya kadarki ‘ödeme yasağının’ kaldırıldığını kaydetti. Hüseyin Şahin, yeni düzenleme ile desteklemelerden yararlanmak için başvuruda bulunduğu halde, desteklemeden yararlandırılmayanlara veya yararlandıkları destekleme tutarları geri alınanlara, bazı şartları gerçekleştirmeleri koşuluyla hak ettikleri destekleme ödemelerinin yapılmasının da öngörüldüğünü belirtti.

Advertisement

Şahin, ödeme yasaklarının kaldırılması amacıyla haklarında takip başlatılarak ödeme yasağı konulan üreticilerin, maddenin yayımı tarihinden itibaren 2 ay içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmaları gerektiğini dile getirdi. Milletvekili Hüseyin Şahin, “Bakanlık yapılan başvuruyu 6 ay içinde sonuçlandıracak. Torba Kanun ile getirilen düzenlemenin çiftçilerin mağduriyetini gidereceğine inanıyorum.” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın