Tarımsal isyan: Şehirdeki Ağaçlara Meyve Veren Dallar Aşılıyorlar

1
805
Tarımsal isyan: Şehirdeki Ağaçlara Meyve Veren Dallar Aşılıyorlar

San Francisco sokaklarında bir grup “tarım gerillası” 2011 yılından beri illegal olarak ilginç bir eylem yürütüyorlar. “Guerrilla Grafters” (Aşılayıcı Gerillalar) adlı grup şehirdeki ağaçlara meyve veren ağaçlardan aldıkları dalları aşılıyorlar.

Tarımsal isyan: Şehirdeki Ağaçlara Meyve Veren Dallar Aşılıyorlar

Gayeleri çevrenin sürdürülebilirliğini arttırmak ve ağaçları orijinal amaçlarına geri döndürebilmek. Aşılayıcı Gerillalar şehirli insana taze, sağlıklı ve elbette parasız meyveler sunmak istiyorlar.

Teknik olarak tarım gerillalarının yaptığı bu basit ve iyi niyetli hareket yasalara aykırı. Birçok şehirde planlamacılar dikilen ağaçların meyve vermediğinden emin olmaya çalışıyorlar. Çünkü toplanmadan dökülen meyvelerin birikerek türlü türlü haşaratı çekmesi söz konusu. Halbuki bu gerillalar meyveyi “böcek çeker” diye görmüyorlar. Sokaktan gelip geçen herkese bedava, taze, sağlıklı bir yiyecek sunmayı istiyorlar. Yani kısaca “herkes için meyve” diyorlar. Üstelik aşılama operasyonu da hayli basit. Grup bugüne kadar onlarca ağacı bu şekilde meyve verir hale getirmiş.

Tarımsal isyan: Şehirdeki Ağaçlara Meyve Veren Dallar Aşılıyorlar Tarımsal isyan: Şehirdeki Ağaçlara Meyve Veren Dallar Aşılıyorlar
Grup ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Tıklayınız

http://www.genctarim.com/

1 Yorum

Bir Cevap Yazın