Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

0
2785
Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek
Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Ziraat Bankası üreticilere kullandırılan tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

Türkiye’de tarımsal üreticilerin ekonomik durumu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan istatistikler ilgi çekici veriler içeriyordu. Agroevolution İş Barometresi’ne göre ABD, Rusya, Japonya, Brezilya ve AB ülkeleri arasında üreticileri “tarımsal kârlılık” açısından en düşük seviyede olan ülke Türkiye çıkmıştı.

Üreticilerin kârlılık ve gelir dengesini belirleyen en önemli faktörlerden biri de tarımsal krediler. Mevcut kredi sistemi ve bu kredilerin tarımda ne şekilde kullanıldığı üreticilerin ekonomik konumunu da doğrudan etkiliyor.

Faiz yüzde 11 olara belirlendi

Ziraat Bankası tarımsal kredi kullandırılan ve geçici olarak gelir-gider dengesi olumsuz etkilenen üreticilere yönelik olarak kredilerde yeniden yapılandırılmaya gidileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre vadesi 30 Haziran 2019’a kadar olan işletme ve yatırım kredilerini vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vadelendirmek mümkün olacak.

Yeniden vadelendirme dönemi için yıllık yüzde 11 oranında faiz uygulanacağı belirtilen açıklamada, yeniden vadelendirilen tutar dışında kalan kredi bakiyesinin ise eski faiz oranı ve vade yapısıyla aynen devam edeceği belirtilirken, “Üreticileri piyasa koşullarının altında faiz oranları ile tarımsal faaliyetlerine devam edebilecek” deniliyor.

Kaynak : http://tarlasera.com/haber-11642-tarimsal-krediler-yeniden-vadelendirilecek

 

 

Bir Cevap Yazın