Tarlada 80 kuruş, markette 3 lira!

0
1008

Tarlada 75-80 kuruşa alıcı bulan ancak marketlerde fiyatı 3 liraya kadar çıkan domates, üreticiyi üzüyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, tarlada 75-80 kuruşa alıcı bulan ancak marketlerde fiyatı 3 liraya kadar çıkan domatesin üreticileri, tarladaki fiyatın çok düşük olmasından şikayetçi.

Bu duruma tepki gösteren üreticiler, “Yeni Hal Yasası’yla üreticinin haklarını koruyacak sistemin devreye gireceği söyleniyordu. Ama görünen şekliyle hiç bir şey değişmemiş. Yine kaybeden biz üreticiler olduk” ifadeleriyle üzüntülerini dile getiriyor.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli domates üretim merkezlerinden olan ilçede 15 bin dekar alanda kurulu seralarda kaliteli ve yüksek rekolteli üretim yapıldığını bildirdi.

Çiftçilerin binbir emekle yetiştirdikleri domatesin kilosunu 65-70 kuruşa mal ettiğini vurgulayan Gürgenç, tarladan satış fiyatının ise 75-80 kuruş olduğunu söyledi.

Gürgenç, tarladaki fiyatın aksine büyük kentlerdeki marketlerde domatesin 3 lira civarında tüketiciye satıldığına dikkati çekerek, “Burada kazanan üretici değil aracılar oluyor. Aradaki bu uçurum mutlaka kaldırılmalı ve üreticiler de kazanmalı. Bizim beklentimiz tarladaki fiyatın da üreticileri mutlu edebilecek bir seviyeye gelmesi” dedi.

Geçen yıl serada 120 bin ton domates üretildiğini ve bunun yüzde 50’ye yakının ihraç edildiğini hatırlatan Gürgenç, bu yıl ise ihracatta sıkıntı yaşandığını sözlerine ekledi.

Üreticilerden Fatma Cüce ise domatesin tarla fiyatının 1 lira civarında olmasını istediklerini, üretim maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını kaydetti.

Meymune Özçelebi de domatesi zor şartlarda yetiştirdiklerini ancak ürünün para etmemesi nedeniyle zorlandıklarını ifade ederek, “Kışın ortasında serada çamur içinde üretim yapıyoruz. Zor şartlarda yetiştirilen ürün para ederse çektiğimiz sıkıntıyı unutacağız” dedi.

Kaynak :Tarım Haberleri

Bir Cevap Yazın