Tarlaya kadınlar hayat veriyor

0
942
Tarlaya kadınlar hayat veriyor

Tekirdağ’ın Yeniçiftlik beldesinde, tarım kooperatif ortaklığının yüzde 7’sini oluşturan kadınlar, zamanlarının büyük bölümünü tarlada çalışarak geçiriyor.

Tekirdağ’da kadın çiftçiler, ev işlerinin yanı sıra, tarlayı ekme, biçme, gübreleme ve ilaçlama gibi işleri titizlikle yürütüyor.

Yeniçiftlik Beldesi Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Cumhur Küreşoğlu, kooperatif ortaklarının yüzde 7’sinin kadın çiftçilerden oluştuğunu, kadın çiftçilerin erkeklere göre ”işini daha çok sahiplendiğini” ifade etti.

Yeniçiftlik beldesinde 45 yıldır çiftçilikle geçimini sürdüren Şerife Yolcu, tarım işlerini severek yaptığını ifade etti.

Çiftçi Serpil Çetin de tarlada eşi ile birlikte çalıştıklarını ve bilinçli tarım yapmak için her türlü imkandan faydalandıklarını anlattı.

GÜBRETAŞ Tekirdağ Bölge Müdürü Musa Goral, kadınların tarım konusunda bilgilendirilmelerine yönelik çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Goral, kadın çiftçilerin üretim konusunda bilinçlendirilmeleri, birbirleriyle kaynaşmaları ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Tekirdağ’da çeşitli etkinlik ve toplantılar düzenlediklerini belirtti.

AA

Bir Cevap Yazın