TARSİM Uyarıyor: Ürününüzü Sigortalatın!

0
1351
donan kiraz çiçekleri

Tarsim dünyadaki küresel ısınma ve iklimsel değişimler sebebiyle, ürünlerin geçmiş dönemlere oranla fenolojik gelişmelerini daha erken tamamladığının altını çizerek, üreticileri zaman kaybetmeden sigorta yaptırmaları konusunda uyardı.

donan kiraz çiçekleri
İklimin tarımsal üretim üzerindeki etkisinin giderek arttığını, sigorta yaptırmayan çiftçilerin mağduriyetlerinin üzüntü verici boyutlara ulaştığını belirten TARSİM, hava şartlarının önceki yıllarda ülkemizdeki tüm ürün desenini olumsuz yönde etkilediğini ve önemli boyutlarda ürün kayıplarının meydana geldiğini bildirdi. Yapılan açıklamada üreticilerin yeni yılda kötü sürprizlerle karşılaşmaması için öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe Müdürlükleri’ne başvurarak, ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)’ne kayıt olmaları veya kayıt güncellemeleri gerektiğini sonrasında ise zaman kaybetmeden yetkili sigorta acentelerine başvurabilecekleri belirtildi.

kiraz meyvesiÜreticilerin ürünlerin son poliçe kabul tarihlerini web (tarsim.org.tr) üzerinden kolaylıkla takip edilebildiğini bildiren Tarsim, çok cazip ödeme koşullarıyla sigorta yaptırılabildiğinin de altını çizdi.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları’nda; poliçe toplam primini oluşturan Dolu paket priminin yarısı, Don riski priminin üçte ikisi Devlet tarafından karşılanıyor. Bunun yanı sıra; Tarım Sigortaları’nda ilk defa sigorta yaptıran üreticiler için tarife primleri üzerinden % 5 başlangıç indirimi, aynı parselde veya işletmede, hasarsız geçen bir dönemi takip eden yeni üretim döneminde sigorta yaptırılması durumunda %10 indirim, poliçe prim tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda ise % 5 peşin ödeme indirimi uygulanıyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Meliz Tezcan GÜRPINAR
Tel: 444 82 77
meliz.gurpinar@tarsim.org.tr – tarsim.org.tr

Bir Cevap Yazın