Tarsus ‘Sarıulak zeytini’ ile ünlenecek!!!

0
1247
gemlik zeytini

Ziraat Odası Başkanı Ergezer: ”Tarsus’ta 100 bin ton zeytin ve 15 bin ton zeytinyağı üretiliyor. Hedefimiz, Marmara Bölgesi’ni geçmek ve Türkiye’nin zeytin lideri olmak”

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, ilçeye özgü ”Sarıulak” zeytini üretimiyle Türkiye’nin zeytin lideri olmayı hedeflediklerini bildirdi.
Ergezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağ oranı yüksek ve herkesin damak zevkine hitap edebilecek üstün kaliteli Sarıulak zeytininin Tarsus’a özgü bir zeytin olduğunu ve ilçede yaklaşık 7 milyon adet zeytin ağacının bulunduğunu belirtti.
Tarsus’u, zeytin üretiminde Türkiye’nin lideri yapmayı hedeflediklerini ve 300 bin Sarıulak fidanını bu yıl toprakla buluşturacaklarını dile getiren Ergezer, ”Tarsus’ta 2 milyon civarında Sarıulak zeytin ağacı var. Yaklaşık 7 milyon dolayında Sarıulak ve Gemlik cinsi zeytin ağacından zeytin ve zeytinyağı üretiliyor” diye konuştu.
Tarsus’un ilerleyen dönemlerde, Türkiye’de ve yurt dışında Sarıulak zeytini ve zeytinyağıyla anılacağını ifade eden Ergezer, ”Zeytinde Hatay ve Osmaniye dahil birçok ili geride bıraktık. Tarsus’ta 100 bin ton zeytin ve 15 bin ton zeytinyağı üretiliyor. Hedefimiz, Marmara Bölgesi’ni geçmek ve Türkiye’nin zeytin lideri olmak. Onu da inşallah kaliteli zeytin üretmeye devam ederek gerçekleştireceğiz” dedi.
Sarıulak zeytininin tanıtımına da önem verdiklerini anlatan Ergezer, ilçeye özgü zeytinin özelliklerini iyi tanıtmaları durumunda Tarsus’un, Sarıulak zeytini ile birlikte markalaşacağını ve zeytin üretiminde adından daha fazla söz ettireceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: http://www.retailnews.com.tr

 

Bir Cevap Yazın