Taşları ufalayıp toprağı zenginleştirecekler

0
1174

GMKATAŞLARI UFALAYIP TOPRAĞI ZENGİNLEŞTİRECEKLER -DURSUNBEY ZİRAAT ODASI TARAFINDAN HAZIRLANAN ”TAŞSIZ TOPRAK BOL ÜRÜN” ADLI 221 BİN 406 LİRALIK PROJE, GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI TARAFINDAN KABUL EDİLDİ -PROJE KAPSAMINDA ALINAN MAKİNEYLE, TARIM ALANLARINDAKİ TAŞLAR UFALANARAK TOPRAĞIN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ SAĞLANACAK

DURSUNBEY (A.A) – Balıkesir’in Dursunbey Ziraat Odası tarafından hazırlanan, tarım arazilerindeki taşları toplamak yerine ufalamayı amaçlayan ”Taşsız Toprak Bol Ürün” adlı 221 bin 406 liralık proje, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

Dursunbey Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, coğrafi bölgelere göre değişik adlarla kurulabilen ajansların, kendi bölgesi içinde proje hazırlayanları desteklediğini söyledi.

Ajansların, kabul ettiği projelere maliyetlerinin yüzde 50 ile 75 arasında destekte bulunduğunu ifade eden Bulut, bu kapsamda, eski Ziraat Odası Başkanı Özcan Savur ve yönetimi kurulu tarafından Dursunbey açısından büyük önem taşıyan bir proje geliştirildiğini anlattı.

Türkiye’ye de örnek olacak projelerinde tarlaları taşlardan temizlemeyi amaçladıklarını dile getiren Bulut, şöyle konuştu:

”Taşsız Toprak Bol Ürün adlı projemizde, tarım alanlarını taşlardan arındıracağız. Bunu, taşları toplayarak değil ufalayarak gerçekleştireceğiz. Böylece taşların içindeki zengin mineraller, tarlada kalacak ve toprak zenginleşecek. Ayrıca, temizlenen arazilerde çalışan tarım makineleri taşlardan zarar görmeyecek. Bugüne kadar tarladaki taşları toplamaya çalıştık. Tarladan toplanan taşların bir yerlere dökülmesi, sorun teşkil ediyordu. Projemizle birçok sorunu aşmış ve topraklarımızın verimini artırmış olacağız.”

-221 BİN LİRALIK PROJE KABUL GÖRDÜ-

Bulut, 221 bin 406 liralık projelerinin Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildiğini belirterek, maliyetin yaklaşık 166 bin lirasının ajansça karşılanacağını anlattı.

Proje kapsamında traktör ile taş kırma ve ufalama makinesi alacaklarını dile getiren Bulut, ”Bu konuda yaptığımız araştırmalara göre, taşların ufalanması ile projemizin adında olduğu gibi birim başına düşen ürün miktarı artacak. Verimli toprak alanımız artmış olacak” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın