Tavuğum neden yumurtlamıyor?

0
1778
Tavuğum neden yumurtlamıyor?

Tavukların yumurtlamaya son vermesinin veya yumurta sayısındaki azalmanın bir çok nedeni vardır. Hatta çoğu durumda bu kompleks bir nedene bağlıdır.

1- Yetersiz gün uzunluğu: Tavukların yumurta üretimine devam etmeleri için günde 14 saatlik gün ışığına ihtiyaçları vardır. Gün ışığının bir gün için 12 saate düşmesi üretimde azalmaya, bunun sürekli devam etmesi ise yumurta üretiminin durmasına neden olmaktadır. Bu durum Ekim ve Şubat ayları arasında doğal olarak devam eder. Hayvanları bu etkiden korumak için gerekli olan en az 14 saatlik gün ışığı yapay yollarla sağlanır.

2- Yanlış besleme: Yumurtacı tavuklar, uzun süre maksimum yumurta verimine sahip olmak için, tamamıyla dengeli bir rasyona ihtiyaç duyarlar. Uygun olmayan bir rasyon ile besleme, tavukları yumurtlamaya son vermesine neden olabilir. En yaygın problem ise taze bir su kaynağının temin edilememesidir. Bu özellikle soğuk aylarda, sular buz tuttuğunda daha çok problem olmaktadır. Yetersiz enerji, protein ve kalsiyum da yumurta üretiminin düşmesine neden olan problemler arasındadır.

3- Hastalıklar: Yumurtacılarda genellikle hastalığın ilk belirtisi yumurta atımıdır. Hastalığın diğer semptomları dikkatsiz ve çevreye ilgisiz görünmek, sulanmış gözler ve nemli burun delikleri, öksürük, tüy dökme ve ölümlerdir.

4- Stres: Yer değiştirme, tedavi, iklim değişikliği veya korku gibi herhangi bir stres mevcudiyeti yumurta üretiminin düşmesine neden olabilmektedir. Tavukların nemli ve hava akımının çok olduğu yerde tutulması, hayvanların gereksiz yere elde tutulması veya taşınması ve en önemlisi hayvanların korkmasına neden olacak her türlü etken verim kaybına yol açar.

5- Yaşlılık: Yumurta veren tavukların iki yumurtlama dönemi vardır. İyi bir yumurtacı her yumurtlama döngüsünde yaklaşık 50-60 hafta yumurtlayacaktır. Bu yumurtlama periyotları arasında hayvanın dinlendiği tüy dökümü dönemi bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın