Tavuk Eti ve Kırmızı Ete Alternatif Tavşan Eti

0
1260
Tavuk eti ve kırmızı ete alternatif tavşan eti

Tavşan etinin kırmızı ete ve tavuk etine alternatif olabileceğini söyleyen uzmanlar, tavşan etinin içerdiği yüksek doymamış yağ asit miktarı ve demir miktarıyla bu etlerden daha da üstün olduğunu belirtiyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özen Yurdakul, tavşan etinin kırmızı ete ve tavuk etine alternatif olabileceğini belirtti. Yurdakul, tavşan etinin içerdiği yüksek doymamış yağ asit miktarı ve demir miktarıyla bu etlerden daha da üstün olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Yurdakul, son yıllarda kırmızı etteki fiyat dalgalanmalarından dolayı tüketiciye alternatif kırmızı et temini üzerine araştırma yaptıklarını söyledi.

Tavşan eti kırmızı ete ve tavuk etine alternatif olabileceğini belirten Yurdakul, tavşan etinin içerdiği yüksek doymamış yağ asit miktarı ve demir miktarıyla bu etlerden daha da üstün olduğunu kaydetti.

Avrupa’da alternatif olarak tavşan etinin daha güvenli, kalorisi ve yağ miktarının düşük olması nedeniyle tercih edildiğini anlatan Yurdakul, tavşan etinin ülkemizde, özellikle Akdeniz bölgesinde çok sevilen çok tüketilen bir et türü olduğunu hatırlattı. Yurdakul, yapılan çalışmalar sonucunda mezbaha koşullarında iyi kesilmiş tavşan etinin mikrobiyolojik kalitesinin iyi, kimyasal özelliklerinin de diğer etlerden oldukça farklı olduğunun belirlendiğini vurguladı.

Doç. Dr. Yurdakul, yüksek demir içeriği, düşük yağ içeriği, doymamış yağ asit miktarının ve protein miktarının da yüksek olması nedeniyle diğer etlerden biraz daha farklı olduğunu belirtti.

Tavşan etinin yurt dışında kalp damar rahatsızlığı, obezitesi olanlara, hamile bayanlara önerildiğini vurgulayan Yurdakul, demir miktarının yüksek olması nedeniyle kansızlık bulunan kişilerin bu eti tüketebileceğini ifade etti.

Bir anaç tavşanın 4-5 kez yavrulayabildiğini, iyi besi yapılan bir yavru tavşanın 3 ay içinde bin 200 ile bin 500 gram canlı ağırlığa ulaşabildiğini anlatan Yurdakul, tavşan etinin bu açıdan da kırmızı ete alternatif olabileceğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın