Tavuk yemini kırmızı toz biber yapıyorlar

0
1185
Tavuk yemini kırmızı toz biber yapıyorlar

Hijyen Konseyi Sözcüsü Mehmet İmrek, kırmızı biberin, salça yapılması veya közlenmesinin ardından kalan posasının tavuk yemi olarak değerlendirildiğini belirterek, “Bazı gıda teröristleri, tavuk yemi olarak aldıkları kırmızı biber posası ve artıklarını, hijyenik olmayan ortamlarda kurutup kırmızı toz biber yapıyor ve bu, sofralarımızda yer alıyor” dedi.

İmrek, hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında özgün çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan konseyin hiçbir yere veya makama bağlı olmadığını anlatarak, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici derneklerinin yer aldığı kuruluşun tüketiciyi ön planda tuttuğunu söyledi.

Konsey olarak son yıllarda sağlık bakımından ciddi riskler oluşturan bir konuya dikkati çekmek istediklerini anlatan İmrek, kırmızı biber artıklarından yapılan toz biberlerle ilgili bazı noktaların aydınlatılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin, sağlık için yararı büyük olan kırmızı biber üretiminde ilk 5 ülke arasında yer aldığını dile getiren İmrek, bu ürünün, salça, turşu, közde biber, pul ve toz biber yapımında kullanıldığı bilgisini verdi.

Salçalık olarak işlenen kırmızı biberlerin önemli oranda posasının ortaya çıktığını bildiren İmrek, şöyle devam etti:

“Fabrikalarda közde biber olarak işlenen bu ürünlerin kelle olarak tabir edilen sap kısımları ve diğer artıkları da oluşmaktadır. Salça olan kırmızı biberin posası ile közde yapılanların artıkları, fabrikalardan kavuk yemi olarak satın alınıyor. Aslında gıda özelliğini yitiren posa ve artıklar, kesinlikle hayvan yemi olmalı. Bazı gıda teröristleri, tavuk yemi olarak aldıkları kırmızı biber posası ve artıklarını hijyenik olmayan ortamlarda kurutup kırmızı biber yapıyor ve bu, sofralarımızda yer alıyor. Yani posa ve artıklar, tavuk yemi yerine sofraya toz biber oluyor. Bu durum, iyi niyetli ve temiz üretim yapan biber üreticilerine de zarar veriyor.”

“Toz biberlerden numune alınarak incelenmeli”

İmrek, Ege ve Marmara bölgelerinde, ağustos ve eylül aylarında yol kenarlarında kurutulan posalarıyla artıkların sıklıkla görüldüğünü belirtti.

Bunlarla ilgili şikayetler aldıklarına değinen İmrek, “Öğütülüp baharatçılara satıldığına yönelik birçok şikayet aldık. Kurutmanın hijyenik olmayan şartlarda beton zeminler üzerine veya yol kenarlarına toprak üzerine serilerek yapıldığı biliniyor” dedi.

Mehmet İmrek, uzun süreli ve hijyenik olmayan kurutmanın, posa ve artıklar da küflenmeye yol açtığına işaret etti.

Yem olarak kullanılacak, gıda özelliği kalmamış bir ürün de olsa kurutmanın hızlı ve modern tekniklerle fabrika ortamında yapılması gerektiğini söyleyen İmrek, “Aksi haldeki kurutma, insan sağlığında karaciğer için son derece zararlı oksik oluşumuna yol açıyor. Ayrıca aromasının artırılması için bazı kötü niyetli üreticilerce içine ‘Çin tuzu’ denilen bir çeşit kimyasal katılıyor. Bu da hipertansiyon hastaları açısından tehlikelere neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Toz biberlerden numuneler alınarak yapılacak analizlerle gerçeğin ortaya çıkacağını anlatan İmrek, sofraların vazgeçilmezi olan toz biberlerin sağlıklı olarak tüketiciler ulaşmasının sağlanması bakımından bu konuda denetimlerin artırılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın