Tavuk yetiştiricisi teşvik istiyor

0
883
Tavuk-yetistiricisi-tesvik-istiyor

Diğer tüm birliklerin devlet tarafından desteklendiğini ancak kendi sektörlerinin desteklenmediğini söyleyen tavuk yetiştiricisi teşvik istiyor.

Tavuk yetiştirici birlikleri devletten teşvik bekliyor. Diğer tüm birliklerin devlet tarafından desteklendiğini, ancak tavukçuluk sektörünün iyi durumda olması gerekçe gösterilerek tavuk yetiştirici birliklerine destek verilmediğini anlatan Mersin Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Cansev, “Bizler desteklenirsek üyelerimiz daha da çok gelişir. Dünyada tavukçuluk sektöründe iyi bir konumda olabiliriz ama Avrupa, Amerika, Brezilya gibi bu sektörde çok gelişmiş ülkelerin seviyesine gelmek istiyorsak desteklenmeliyiz” dedi.

Advertisement

Akdeniz Bölgesi’nin tavuk yetiştiriciliği için iklimsel olarak çok elverişli ve büyük avantajlara sahip olduğunu vurgulayan Cansev, desteklemelerin de yapılmasıyla birlikte dünyanın hayvansal protein ihtiyacının rahatlıkla bu bölgeden karşılanabileceğini savundu. Avrupa’da sektörlerin birlik çalışmalarıyla geliştiğini, sektör temsilcilerinin birlik çalışmalarıyla güçlerini artırdığını kaydeden Cansev, “Koyun, keçi, sığır, arı yetiştiricileri birliklerinin tümü destekleniyor. Biz ise destek alamadığımızdan Türkiye’de 3-4 ilde kaldık. Mersin de bu illerden biri” diye konuştu.

Mersin’de 2004 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini kaydeden Cansev, bölgede 700 adet üretici bulunmasına karşın gerekli desteği alamamaları nedeniyle üye sayılarının 80 üreticiyle sınırlı olduğunu dile getirdi. Türkiye’de yıllık yaklaşık 1.5 milyon ton civarında tavuk eti üretimi gerçekleştirildiğini, bunun da yaklaşık 200 bin tonunun Mersin’de üretildiğini açıklayan Cansev, “Türkiye’deki üretimin yaklaşık 900 bin tonu tüketiliyor ve kalını ihraç ediliyor. Biz de üretimimizin yaklaşık yüzde 60’ını İran, Irak, Arabistan gibi yakın ülkelerle Avrupa’ya ihraç ediyoruz” diye konuştu. Cansev, “Komşu ülkelerimiz Amerika ya da uzak ülkelerden donmuş et ithalatı yerine bizden taze et almayı tercih ediyor. Bu nedenle de ihracatımız gün geçtikçe daha da artıyor” değerlendirmesini yaptı.

Soya fasulyesi üretimi desteklenmeli

Sektörün gelişimi adına tavuk yeminin de büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yusuf Cansev, tavuk yeminin büyük bölümünü mısırın oluşturduğunu, kalanının ise soya küspesi ile elde edildiğini anlattı. Mısırın Türkiye’de önemli ölçüde yetiştirilmesine karşın yemin yüzde 20-30’unu oluşturan soyanın yaklaşık yüzde 80’lik bölümünün ithal edildiğini anlatan Cansev, sektörde dışa bağımlılığın ortadan tamamen kaldırılması için Türkiye’de soya fasulyesi üretiminin artırılması gerektiğini söyledi. Cansev, bunun da desteleme primleri aracılığıyla gerçekleştirilebileceğine işaret etti.

Mersin’de üretim %5 arttı ama yeterli değil

Türkiye’de kişi başı tavuk tüketiminin yıllık 5.5 kilo civarında olduğunu, Avrupa’da ise bu rakamın 20-25 kiloya kadar çıktığını dile getiren Yusuf Cansev, ucuz ve sağlıklı bir proteinin yurtiçi tüketiminin de ihracatının da daha yüksek olması gerektiğini söyledi. Mersin’de üretimin tüm olumsuzluklara rağmen bu yıl yüzde 5 civarında arttığını kaydeden Cansev, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak bu yeterli değil. Mersin’de son 2 yıldır gerçekleşen bir uygulama üretimimizi artırma noktasında önümüzü tıkadı. Şehir merkezinden 20 kilometre kuş uçuşu uzaklıkta tesis kurulması zorunluluğu getirildi. Oysa bizim güneyimizde Akdeniz, kuzeyimizde Toros Dağları var. Bu sınırlama nedeniyle üretim alanımız daraldı. Sorun giderilse üretim en az yüzde 15-20 artar.”

haber365

Bir Cevap Yazın