Tavukçuluk Devi İflas Etti

0
12581
Tavukçuluk Devi İflas Etti

Bir süre önce konkordato ilan Keskinoğlu’nun hisselerinin kamu bankalarına geçtiği açıklandı. Firma tekrardan üretime başladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Keskinoğlu’nun borçlarını devralarak firmayı iflas etmekten kurtardı. Lakin Köytür firması ise hiçbir yerden yardım eli uzanmayınca iflas etmek zorunda kaldı. 3 kamu bankasının Keskinoğlu’nun borçlarını satın alarak firmayı iflastan kurtarmasına aynı durumda olan diğer firmalardan tepki yağıyor. Köytür geçtiğimiz gün iflasını açıkladı, Ziraat Bankası’na ve Vakıfbank’a kredi borcu olan firma yaklaşık 5 senedir ayakta kalma mücadelesi veriyordu. Ancak borçlarını ödememesinden dolayı geçtiğimiz gün iflas ettiği duyuruldu.

500 Çalışan Samsun’da faaliyet gösteren Köytür, bölge halkı ile üretim yapmaktaydı. Üreticiler Köytür’e iflasın eşiğine geldiğinde yardım edilmemesi ile ilgili olarak, “Şirket kurtarılırken şehircilik mi yapılıyor” diye isyan etti. Köytür’de sıkıntılar 2015 yılında baş göstermişti. 500 şirket çalışanı, 100 civarı küme çalışanı, nakliye firmalarındaki çalışanlar ile toplam da 5 binden fazla kişinin geçim kaynağı olan firma iflasını açıkladı. Hem bölgedeki üreticiler hem de kalkınma açısında önemli katkılar sunan Köytür’ün toplam borcunun 150 milyon lira olduğu ve bankalardaki bürokrasiden dolayı yardım edilemediği ifade ediliyor.CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Köytür’ün iflasını değerlendirerek, “Yaşam koşullarının giderek zorlaştığı, alım gücünün günden güne azaldığı şu zor dönemde Samsun’da, aileleriyle birlikte 5 bin kişi daha ekmeğinden oluyor. Bu firma için üretim yapan yaklaşık 200 kümes batağa sürükleniyor” dedi.

Bir Cevap Yazın