Taze Fasulye Ekim Alanları Azaldı

0
1004
Taze Fasulye Ekim Alanları Azaldı

Köylerden kentlere göçün etkisiyle tarım arazilerinin uygun kullanılmaması Türkiye genelinde taze fasulye ekim alanlarını azalttı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sebzecilik Bölüm Başkanı İbrahim Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taze fasulyenin Türkiye’deki önemli besin kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

Sönmez, son yıllarda hızlı kentleşmeyle taze fasulye ekim alanlarının azaldığını dile getirerek, “Köyden kente göç nedeniyle tarımsal alanların daralması ve ekilecek alanların uygun kullanılmaması nedeniyle geçmişte fasulye yetiştirilen alanlarda binalar yükseliyor” dedi.

-“Edirne’deki fasulye üretimi yer değiştirdi”-

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nuriye Dezcan da günümüzde çeşitli faktörler nedeniyle Edirne’deki fasulye üretiminin yer değiştirdiğini belirtti.

Edirne’de en fazla taze fasulyenin Karaağaç mevkisinde yetiştirildiğini aktaran Dezcan, “Ancak Edirne merkez ve Keşan’da da ağırlıklı olarak üretim yapılıyor. Edirne merkez, ilçeler ve köylerde yıllık toplam 450 bin ton fasulye yetiştiriliyor” dedi.

Dezcan, taze fasulyenin sulanabilir her yerde yetiştirilebileceğini anlatarak, “Edirne’deki ‘Ayşe Kadın Fasulye’, Türkiye’ye mal olmuş bir isim. Ayşe Kadın Fasulye, bilimsel olarak ıslah edilmiş 80 çeşit fasulyenin arasında kullanılan sadece temsili bir isimdir” diye konuştu. Karaağaç Mahallesi muhtarı Agah Korkan, bazı vatandaşların taze fasulye üretimi yaparak geçimini sağladığını kaydetti.

haberler.com

Bir Cevap Yazın