Tehlike Çanları Çalıyor: Son 50 Yılda Bir Kıtada 3 Milyar Kuş Öldü

0
2419
Tehlike Çanları Çalıyor: Son 50 Yılda Bir Kıtada 3 Milyar Kuş Öldü
Tehlike Çanları Çalıyor: Son 50 Yılda Bir Kıtada 3 Milyar Kuş Öldü
ABD’deki bilim insanlarının, kuş popülasyonu üzerindeki yaptığı çalışmanın sonuçları ekolojik bir krizi ortaya çıkardı. Araştırmaya göre 1970 yılından beri 3 milyar kuş öldü. Bu sayı, yetişkin üreme popülasyonun yüzde 29’u anlamına geliyor.

Science dergisinde perşembe günü yayınlanan bir makale, ABD ve Kanada’daki kuş popülasyonun yaşadığı büyük ekolojik krizi ortaya çıkarmış oldu. Cornell Üniversitesi’nden Ken Rosenberg’in başyazarı olduğu makaleye göre, 1970 yılından beri ABD ve Kanada’da 3 milyar kuş öldü. Bu rakam bütün kuş türünün, yetişkin üreme popülasyonunun yüzde 29’unu oluşturuyor.

Ken Rosenberg yaptığı açıklamada, “Tehdit altındaki türlerin devam eden nüfus düşüşlerini görmeyi bekliyorduk. Ancak ilk sonuçlar, arka bahçemizdeki kuşlar da dahil olmak üzere tüm habitatlardaki kuşların arasında yaygın kayıplar olduğunu gösterdi” dedi.

Araştırmacılar, çalışmada uzun vadeli kuş araştırmalarının elde ettiği rakamlar ve radar istasyonları tarafından toplanan göç verilerini uzun yıllara yayılacak şekilde incelediler. Yapılan inceleme sonrasında, kuş popülasyonunda yaşanan kayıpların ormanlardan otlak arazilere kadar bir çok yaşam alanına yayıldığı ortaya çıktı.

Bilim insanlarının yaptığı çalışma, kuş popülasyonunda yaşanan bu büyük kayıbın nedenine derinlemesine bir açıklama yapmıyor. Ancak yaşam alanı kaybı, iklim değişikliği, düzensiz hasat ve insan kaynaklı diğer ölüm türlerinin kuş popülasyonundaki bu büyük kayba katkıda bulunduğu belirtildi.

Çalışmada ortaya çıkarılan bu yok olma eğilimi sadece ABD ve Kanada ile sınırlı değil. Kuş popülasyonundaki ABD ve Kanada’daki bu büyük azalışı, küresel kuş nüfus kayıplarını da ortaya çıkardığı makalede belirtildi.

Kuş popülasyonu üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, ortaya çıkardıkları verileri paylaşmak için “3 Billion Birds” isimli bir internet sitesi de açtılar.

Bir Cevap Yazın