Tek seferde 2.000 yumurta bırakabilen kene türü (Haemaphysalis longicornus) bulundu

0
4308
ABD'de tek seferde 2.000 yumurta bırakabilen kene türü bulundu
ABD'de tek seferde 2.000 yumurta bırakabilen kene türü bulundu

ABD ‘nin New Jersey eyalatinde ilk kez yeni bir kene (Haemaphysalis longicornus) türü bulundu. Keşfedilen keneler şimdi komşu ülkelere yayıldı.

Mayo Clinic Aşı Araştırma Grubu direktörü Dr. Gregory Poland, “ABD’de 50 yıldan beri ilk kez ABD’de yeni bir kene türü tespit edildi” dedi.

Haemaphysalis longicornus veya Asya boynuzlu kene olarak bilinen bu tür, ABD ‘nin Kuzeydoğu bölgesinde, başta hayvancılığı etkileyen sekiz eyalette bulundu.

Dr. Gregory Poland, boynuzlu kenenin üretken olduğunu ve bir seferde 2.000 yumurta bırakabileceğini söyledi. “Asya’da, “SFTS” virüsü olarak adlandırılan yıkıcı bir hastalığa, şiddetli ateşe ve Trombositopeni sendromu’na (kandaki trombosit sayısının azlığı) neden oluyor.

ABD'de tek seferde 2.000 yumurta bırakabilen kene türü bulundu
ABD’de tek seferde 2.000 yumurta bırakabilen kene türü bulun

Bu virüse maruz kalan insanların yüzde 15 ‘i öldü. ABD ‘de henüz bir ölüm gerçekleşmedi. Ancak epidemiyologlar konu ile ilgili yakından ilgileniyorlar.

Poland, kenenin son derece saldırgan ve ısırıcı özelliği ile bilindiğini söyledi. Tarım Bakanlığı ‘na göre, uzun boynuzlu kene New Jersey, Pennsylvania, New York, Maryland, Virginia, Batı Virginia, Kuzey Carolina ve Arkansas’ta bulundu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Lyme hastalığı gibi kene kaynaklı hastalıkların son 13 yılda iki katına çıktığını belirtiyor. Kene kaynaklı hastalıkların yaklaşık yüzde 82 ‘sini oluşturan Lyme hastalığı en yaygın olanıdır.

Poland, yakın zamanda keşfedilen iki virüsün, Heartland ve Bourbon virüslerinin de kene kaynaklı olabileceğini , ancak araştırmacıların henüz yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Haemaphysalis longicornus: Asya ‘nın Doğusu ve Pasifik ‘te insan dâhil birçok memelide parazitlenen Theileria, Babesia, Coxiella burnetii ve ensefalit virüsünü taşıyan kene türü.

Bir Cevap Yazın