Tekirdağ, tohum üretiminde Türkiye ikincisi!

0
963
Tekirdağ, tohum üretiminde Türkiye ikincisi!

Tekirdağ’ın hububat tohumluğu üretiminde Türkiye’de Konya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cevdet Soyak, tohum üretiminde firmaların büyük gayretleri yanında, Bakanlığın da çıkarmış olduğu kanunlar ve yönetmelikler sayesinde sektörün her geçen gün daha büyük bir ivme ile yoluna devam ettiğini söyledi.

Soyak, Tarım Kanunu, Tohumculuk Kanunu, Biyogüvenlik kanunu ve bunlara bağlı yönetmeliklerle bakanlığın, sektörün önünü açtığını ve Türkiye’yi tohum ithal eden bir ülke konumundan tohum ihraç eden bir ülke konumuna getirdiğini belirtti.

LOKOMOTİF BİR KONUMA GELDİ
İl Müdürü Cevdet Soyak, tarımsal üretimin kaynağı olan tohumluk üretiminde Tekirdağ’ın lokomotif bir duruma geldiğini vurguladı. 2012 yılı tohumluk üretim ve destekleme rakamlarını kesinleşmediğini söyleyen Soyak, 2011 yılı kesinleşmiş rakamlarına göre; Tekirdağ’da faal 21 adet firma tarafından 31 milyon 399 bin 512 Kilogram faturalandırılan tohumluk üretimi yapıldığını, bakanlık tarafından buna 3 milyon 123 bin 165 TL destekleme ödemesi yapıldığını ifade ederek “Biz de Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü olarak 2012 yılı içerisinde bu firmaların il müdürlüğümüze verdikleri 2 bin 577 adet beyanname ile toplam 79 bin 995 dekar alanda yapılan üretimleri kontrol ve sertifikalandırma işlemlerini gerçekleştirdik. Şimdi de destekleme işlemlerini yapmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

TOHUMLUK ÜSSÜ OLACAĞIZ
“Bakanlık ve Müdürlük tohumculuk sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve tohum üreten özel sektör temsilcileri ile sürekli bir araya gelerek sektör için, ülkemiz için neler yapılabileceğini konusunda istişarede bulunuluyor” diyen Soyak, çok kısa bir zamanda ülke olarak tohumluk ihracatında dünyada çok daha iyi gelecek ve Tekirdağ olarak Türkiye’nin tohumluk üssü olacaklarını belirtti. Soyak, tüm tohum üreten firmalarını başarılarından dolayı kutladı.

kaynak: radikal

Bir Cevap Yazın