Tekirdağ’da Araziler Toplulaştırılıyor

0
1134
Tekirdağ'da Araziler Toplulaştırılıyor

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Cevdet Soyak, Tekirdağ’da arazi toplulaştırma çalışmaları kapsamında 3 milyon 800 bin dekar tarım alanının toplulaştırması için 5-6 yıllık bir sürede etüd çalışmalarını tamamlamayı öngördüklerini söyledi.

Türkiye’de ortalama işletme büyüklüklerinin 67 dekar iken Tekirdağ’da bu rakamın 117-118 dekar olduğunu ifade eden Soyak, bu oranın da yeterli olmadığını belirtti. Soyak, “Daha verimli ve daha az masraflı tarım için toplulaştırılmış araziye ihtiyaç duyuluyor. Biz ülke olarak bunun bilincindeyiz ve Tekirdağımızda da arazi toplulaştırma ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Soyak, Tekirdağ’da 1996 yılında Karamehmet bölgesinde yapılan toplulaştırma çalışmasından çok memnun kaldığını, vatandaşın bu çalışmanın faydalı olacağına inandığını kaydetti.

Proje çerçevesinde merkeze bağlı bazı köylerde 280 bin dekar alanın arazi toplulaştırması çalışmasında etüdü bitirdiklerini ifade eden Soyak, “Hayrabolu ve Malkara arasında Karaidemir havzası var. O havza daki 300 bin dekarlık sulanabilir alanı etüde aldık. Bu alanı da bakanlığımıza gönderip, toplulaştırma teklifine sunmak istiyoruz. O bölümü proje için iyi bir örnek haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın