Tekirdağ’da hayvancılık yapanlara su indirimi

0
1040
Tekirdağ’da hayvancılık yapanlara su indirimi

Hayvancılıkla uğraşan su aboneleri için belediye meclisinden alınan kararla su fiyatlarını yüzde 50 oranında indirildi.

Büyükşehir belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kenttin büyükşehir olmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 23 belde belediyesinin kapatılarak mahalleye dönüştürüldüğü hatırlatıldı.

Mahalleye dönüşen beldelerde su fiyatlarının yasa gereği şehir merkezindeki fiyatlarla aynı olduğu, yasal zorunluluk gereği beldeden mahalleye dönüşen 23 yerleşim yerinde su fiyatlarının atık su dahil olmak üzere 1-20 metreküp arası 3 lira, 21-40 metreküp arası 3,90 lira ve 41 metreküp ve üzerinde ise 4,80 lira olduğu belirtilen açıklamada, şunlara kaydedildi:

“Kapanan beldelerimizde ekonomik hayat tarım ve hayvancılık üzerine olduğu için hayvancılıkla uğraşan ailelerin su tüketimi normal aile tüketiminin çok üzerinde çıkmaktaydı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bu sorunu çözmek için önce TBMM Torba Yasa ile kapanan belde belediyelerimizin su bedelinin tekrar düzenlenmesi için teklif önerisinde bulunmuş fakat TBMM’de ilgili yasa kabul edilmemiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (TESKİ) 26-27 Kasım olağan genel kurulunda konu gündeme alınmış, alınan karar doğrultusunda kapanan beldelerde hayvancılık yapan abonelerimizin su fiyatları düşürülmüştür.

”Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise alınan karar doğrultusunda fiyatların, 1,50, 1,95 ve 2,40 lira olarak belirlendiğini aktararak, “Kapanan 23 belde belediyemizde hayvancılıkla uğraşan abonelerimiz, hayvancılık yaptığını belgelendirdiği takdirde suyu yüzde 50 ucuza kullanacaklardır. Tüm hayvancılık yapan vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

AA

Kaynak: Hayvancılık Akademisi

Bir Cevap Yazın