Tekirdağ’ın Yerli Hayvan Irkı Yaşatılacak

0
1438

Tekirdağ İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Nazmi Duygu, Tekirdağ merkez ve ilçelerinde yerli hayvan ırkını yaşatmak için çalışma başlattıklarını belirtti.

Duygu, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok’u ziyaretinde yaptığı açıklamada, il merkezi ve ilçelerdeki yerli hayvan ırkını yaşatmak için komisyon olarak çalışma başlattıklarını belirterek, bu çalışmalar kapsamında neler yapılabileceğini araştırdıklarını kaydetti.

Duygu, şu bilgileri aktardı:

“İlimizde hayvancılık beklenen düzeyde gelişmemektedir. Hayvancılıkta geriye gidiş var. Hatta yabancı menşeyli ırkların ilimize gelmiş olması nedeniyle yerli ırklar kaybolmaktadır. Kaybolmaya yüz tutan yerli ırklarımızdan Trakya kıvırcığı, Saray ilçemizde kalan manda sığırı, Karakıl keçisi, yabancı menşeyli ırklarla boy ölçüşemediği için gerilemekte ve yok olmaya yüz tutmaktadır. Yerli ırkta hasta olma oranı binde bir ama dışarıdan gelen hayvanlarda birçok hastalık yaşanıyor.”

Belediyelerin panayır, festival gibi faaliyetlerle hayvancılığı destekleyebileceklerini ifade eden Duygu, bunun için Şarköy Belediyesinin de desteğini istediklerini ifade etti.

KAYNAK : http://www.haberler.com, http://www.veterinerara.com

Şarköy Belediye Başkanı Altınok da eskiden olduğu gibi panayır ve benzeri etkinlikleri yenidencanlandırmak için çalışma içinde olduklarını kaydetti.

Bir Cevap Yazın