Tencere kaynamayacak

0
947

Mutfaktan önce eti çaldılar. Soğan tarihinin en pahalı fiyatını gördü, sıra patateste…

Et fiyatlarından sonra, Türkiye’de sebze fiyatları da tırmanıyor. Mutfakta yemeklerin temel malzemesi olan soğandan sonra orta direğin mutfağında en önemli sebzelerden olan patateste de fiyat artışı durmuyor. Soğanın kilogram fiyatı 2 liraya çıkarken, patetesin kilosu da geçen haftaya göre 1 lira artışla 3 liraya yükseldi.

Daha da artacak

Ziraat Odaları Birliği, yağışların yetersiz olması nedeniyle soğan ve patates de üretimin düşmesinden dolayı nisan ve mayıs aylarında fiyatların 4.5 lira seviyesine yükseleceğine dikkat çekiyorlar. Et fiyatları da 30 liraya dayanınca, hükümet fiyatları aşağı çekmek için ithalat kararı almış, EBK; Avustralya , Belarus gibi ülkelerden et ve canlı hayvan ithalatına başlamıştı. Son olarak da Arjantin’den 20 bin ton et ithalatı için anlaşma sağlanmıştı.

BM: İhracat yapın

Öte yandan BM’ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), hükümetlere gıda fiyatları artışıyla mücadele için ihracat kısıtlamaları ya da bu yönde kısa dönemli diğer tedbirleri uygulamaması çağrısında bulundu. Merkezi Roma’da bulunan FAO, gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek gıda fiyatlarının etkisiyle mücadele için hükümetlere yönelik güncellenmiş bir rehber yayımladı. FAO, gıda ihracatı kısıtlamalarının gıda üretimi teşvikini azaltarak sorunları ağırlaştırabileceğini kaydederek, bu yönde tedbirlere başvurulmaması önerisinde bulundu. Şiddetli kuraklığın hasada verdiği zarar üzerine Rusya’nın koyduğu ihracat yasağıyla Ağustos ayında gıda fiyatlarının birden hızla arttığı kaydediliyor. Ekim ayında da önde gelen diğer tahıl ihracatçısı Ukrayna ihracat kotası uygulamıştı. Buğday ve diğer temel gıda ürünlerinin fiyatlarının 2010’da tehlikeli boyutta arttığı uyarısında bulunan FAO, bazı yoksul ülkelerin yeniden 2007-2008’deki can kayıplarının olduğu gösterilere yol açan gıda kriziyle karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Ocak ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırı yaklaşık 870, yoksulluk sınırı ise 2 bin 835 TL olarak hesaplandı. TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) hesaplamalarına göre 12 milyon 751 bin kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı günümüz Türkiye’sinde yoksulluğun “bir yaşam biçimi” olarak kanıksanır hale geldiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir geçim düzeyini sağlayabilmesi için yapması gereken günlük harcama tutarının yaklaşık 95 TL olduğu, bunun geçerli asgari ücretin 4,5 katına denk geldiği belirtildi.

Haber Kaynağı: Yeniçağ Gazetesi   http://www.yenicaggazetesi.com.tr/

Bir Cevap Yazın