Desteklemeler Terörden temizlenen bölge tarım ve hayvancılıkla canlandı.

Terörden temizlenen bölge tarım ve hayvancılıkla canlandı.

-

- Advertisment -

Hakkari’nin Derecik ilçesinde terör örgütü PKK’nın saldırıları nedeniyle köylerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlar, terörden temizlenen bölgede devletten aldıkları desteklerle tarım ve hayvancılık yapmaya başladı.

Yıllarca bölücü terör örgütüne mensup teröristlerin saldırılarıyla gündeme gelen Hakkari’nin Derecik ilçesi, güvenlik güçlerinin yürüttüğü başarılı operasyonlar sayesinde huzura kavuştu.

Irak sınırındaki Balkaya Dağları ve çevresinin teröristlerden temizlenmesiyle köylerine dönen vatandaşlar, terörün ellerinden aldığı huzura yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Huzur ve güven ortamının sağlandığı köylerinde yeni bir yaşam sürdürmeye başlayan vatandaşlar, devletin sağladığı desteklerle hem sebze ve meyve yetiştiriyor hem de hayvancılığı geliştiriyor.

Vatandaşlar ayrıca şifalı otlara, zengin floraya sahip bakir bölgelerde arıcılık yaparak, kaliteli bal üretiyor.

Vatandaşa devlet desteği

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de coğrafi konumuyla tarım ve hayvancılık potansiyeli yüksek bölgelerden biri olan Derecik’te vatandaşlara önemli destekler sağladı.

3 yılda 428 çiftçiye 29 bin 990 anaç koyun ve keçi, 141 çiftçiye 15 bin 33 arılı kovan, 14 aileye bin 400 hindi, 200 aileye 8 bin 500 meyve fidanı, 558 çiftçiye mazot ve gübre ve 6 çiftçiye de 84 büyük baş hayvan desteğinde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, bu sayede köylerine dönen çiftçilerin tarım ve hayvancılık yapmasının önünü açtı.

İlçeye bağlı Koçyiğit köyünden 1992’de göç etmek zorunda kaldıklarını belirten Serdar Çetintaş, AA muhabirine, huzur ve güven ortamının tesis edilmesiyle 2 yıl önce köylerine gelerek tarım ve hayvancılık yapmaya başladıklarını anlattı.

“Yıllardır uzak kaldığımız köylerimize kavuştuğumuz için mutluyuz”
Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden aldığı arılı kovan desteği sayesinde arıcılık yapmaya başladığını anlatan Çetintaş, şöyle konuştu:

“İnşallah daha güzel şeyler olacak. Devletimizin desteği ile yeni evler yapacağız. Burada 2 senedir elhamdülillah güvenlik var. Rahat rahat geliyoruz. Köylüler bahçelerini ekiyor. Hayvanlarını getirerek buralarda besliyorlar. Artık huzurumuz yerinde. Yıllardır uzak kaldığımız köylerimize kavuştuğumuz için mutluyuz.”

“Bölgemiz terörden temizlendi”

Derecik Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya ise bölgenin tarım ve hayvancılığa en elverişli yerlerden biri olduğunu dile getirdi.

Terör olaylarının bitmesiyle vatandaşların köylerine dönerek tarım ve hayvancılık yapmaya başladığını aktaran Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Devletimizden çok memnunuz. Bölgemiz terörden temizlendi. Allah razı olsun devletimizden. Devletimize minnettarız. Sınırlarımızın her tarafı tutulmuş durumda. Güvenlik önlemleri üst düzeyde sağlanıyor. Şu anda buradayız. Terör yok. Eskiden terör nedeniyle kimse buraya gelemiyordu. Çok şükür Derecik’te terör bitti, artık tarım ve hayvancılık başladı.”

Alper Akyol
Merhaba ben Alper Akyol. Pamukkale Üniversitesi Tavas Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü 2. sınıf öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın

Son Haberler

İklim Değişikliğinin Hiç Şakası Olmadığını Gösteren 16 Çarpıcı Fotoğraf

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar şüphesiz ki iklim değişikliğinin bir sonucu ve iklim değişikliğinin hiç şakası yok! Şehirler sular altında...

Slime’ı çocuklarınızdan uzak tutun!

Çocukların dilinde slime hamuru olarak dolaşan bu oyuncak, içerisinde çok fazla kimyasal barındırıyor. Peki, içerisinde bu kadar kimyasal bulunduran...

Tansiyon için kullanılıyordu, faydasından çok zararı olduğu kanıtlandı

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Abacı, "Limon veya sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama...

Avustralya, 5 Bin Yabani Deveyi Öldürdü

Avustralya, geçtiğimiz senenin eylül ayında ormanlarında başlayan yangınla birlikte ülkenin yarısından çoğunu kaybetti. Geçtiğimiz haftalarda su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle...
- Advertisement -

NASA’dan Avustralya yangınıyla ilgili açıklama: Dünyayı saracak

NASA, Avustralya'daki orman yangınlarından yükselen ve stratosfere kadar ulaşan dumanların dünyanın çevresini sarmasının beklendiğini duyurdu. Avustralya'nın doğu kıyılarındaki orman yangınları...

Tarihte bilinen en sıcak 2. yıl 2019 oldu

2019 yılında El Nino kasırgası sıcaklığı biraz düşürse de genel olarak küresel sıcaklıklar geçtiğimiz yıl da artmaya devam etti....

Okunmalı !

İklim Değişikliğinin Hiç Şakası Olmadığını Gösteren 16 Çarpıcı Fotoğraf

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar şüphesiz ki iklim değişikliğinin...

Slime’ı çocuklarınızdan uzak tutun!

Çocukların dilinde slime hamuru olarak dolaşan bu oyuncak, içerisinde...
- Advertisement -

bunları da severek okuyabilirsinizİlgili İçerik
tavsiye edilir *bir dost*