Tescilli patlıcanda yüksek rekolte

0
1069
Tescilli-patlicanda-yuksek-rekolte.

Kayseri’de üretilen, coğrafi işaret sahibi yamula patlıcanında rekoltenin yüksek olması çiftçiyi sevindirdi.

Yemliha Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır Kızılırmak kıyısındaki Yemliha yöresinde “yamula patlıcanı” ekimi yaptıklarını söyledi.

Yamula patlıcanının 4 yıl önce Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvuruyla coğrafi işarete kavuştuğunu anlatan Ulusoy, bölgeye özgü patlıcanın yöre çiftçisinin en önemli geçim kaynağı olduğunu dile getirdi.

Patlıcanın Kayseri’nin yanı sıra çevre illerde de tanındığına dikkati çeken Ulusoy, “Bu yıl Yemliha civarındaki yaklaşık 600 dönüm araziye patlıcan ektik. Ayrıca komşu köylerde de patlıcanın ünü duyulduğu için ekimi yapılıyor. Birkaç gün önce de patlıcanın hasadına başladık. Havanın sıcaklığına göre Eylül ayına kadar hasada devam ederiz. Genellikle 8 hafta boyunca patlıcan toplanabiliyor. Bin 200 ton civarında rekolte bekliyoruz” diye konuştu.

Ulusoy, kooperatif aracılığıyla çiftçilerden aldıkları ürünü Kayseri Toptancı Hali’nde sattıklarını, kendine özgü aroması olan patlıcanı şehir dışındaki pazarlara da ulaştırmayı istediklerini kaydetti.

REÇELİ DE YAPILIYOR

Yamula patlıcanının lezzetiyle ve görüntüsüyle benzerlerinden ayrıldığını ifade eden Ulusoy, şöyle devam etti:

“Patlıcanımız her yönüyle farklı. Yıllardır aynı yörede yetiştirildiği için aroması kendine has. Patlıcanın kabuğu beyaz çizgili ve leylak renginde, içinin rengi ise beyazımsıdır. Ayrıca yamula patlıcanında çekirdek bulunmamaktadır. Bizim patlıcanın hasadı başlamadan birkaç ay önce market ve pazarlarda yamula patlıcanı adıyla ürün satılıyor, halbuki hasada yeni başladık. Üretici de patlıcanı aldığında hayal kırıklığına uğruyor. Daha önce Ankara’daki fuarlarda patlıcanı tanıttık, özellikle reçeli çok beğenildi. İlk defa yöremizin patlıcanını yiyenler aradaki lezzeti fark ediyor. İmkan olursa bu lezzeti dışarıya da taşımak isteriz.”

Ulusoy, çiftçiden kilogramını 70 kuruşa aldıkları patlıcanın pazar ya da marketlerde ise 1,80 liradan satıldığını belirtti.

REKOLTE YÜKSEK

Patlıcan üreticisi Ahmet Tirbi ise çocukluğundan bu yana yörelerinde patlıcan ekimi yaptıklarını dile getirdi.

Geçimlerini patlıcandan sağladıklarını anlatan Tirbi, “3 aydır bakımıyla, sulamasıyla uğraşıyorum. Şükür rekolte yüksek. Yamula patlıcanının güveç ve musakkası çok lezzetli olur. Eskiden bu yana yamula patlıcanının reçelini yaparız, çok da beğenilir. Sulama konusunda sıkıntı yaşıyoruz, ırmağın alt kısımları kuraklık yaşıyor. Ayrıca patlıcanımızın başka şehirlere de pazarlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Patlıcan hasadında çalışan Fatma Demir de haftada bir kere ürün topladıklarını, Eylül ayında kadar hasada devam edeceklerini kaydetti.

haber46

Bir Cevap Yazın