Tesco Migros için masada

0
997
migros

Türkiye’de Kipa markasıyla faaliyet gösteren Tesco’nun Migros ile ortaklık konusunda BC Partners ile masada olduğu belirtildi.

Financial Times gazetesinin konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı habere göre Tesco’nun bir ortaklık anlaşması vasıtasıyla varlıklarını kısmi olarak azalttığı Çin’de uyguladığı planı, Türkiye için de uygulayabileceği belirtildi.

Gazeteye göre ABD’den çıkan ve Çin’deki varlıklarını azaltan Tesco’nun bazı yatırımcıları şirketin Türkiye’den çıkmasını istiyor. Alınan bilgilere göre ise Tesco Migros bünyesinde BC Partners ile ortaklık kurmayı konuşuyor. İki tarafın bu sene başında görüşmelere tekrar başladığı belirtildi. Anlaşmaya varılırsa Tesco Türkiye’deki varlıklarıyla birlikte Migros ortaklığına dahil olacak.

BC Partners geçtiğimiz sene Migros’un olası hisse satışları için JP Morgan ve Bank of America’yı yetkilendirmişti. Migros’u almak için adaylar arasında Tesco, Carrefour ve Walmart gösterilmişti.

Konuya yakın kaynaklar bu ortaklık anlaşmasının iki grup için de Türkiye’deki varlıkları açısından faydalı olacağını belirtirken başka bir kaynak anlaşmanın rekabet konusunda soru işareti yaratabileceğini belirtti.

Tesco ve BC Partners yetkilileri Financial Times’a konuyla ilgili açıklama yapmadı.

BC Partners Migros’ı 6 yıl önce 3.25 milyar dolara satın almıştı.
haber365

Bir Cevap Yazın