Tezgahlardaki Balık Oltacıdan

0
1127

istavritTEZGAHLARDAKİ BALIK OLTACIDAN -SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI NEDENİYLE DENİZE AÇILAMAYAN BÜYÜK TEKNELERİN YERİNİ, YASAĞIN SONA ERECEĞİ 31 AĞUSTOS TARİHİNE KADAR OLTACILAR ALDI -ÇANAKKALE SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ BÖLGE BİRLİĞİ BAŞKANI UYSAL: ”YASAK ZAMANLARIMIZIN İYİLEŞTİRİLMESİ, YENİDEN DÜZENLENMESİ GEREKİR”

ÇANAKKALE (A.A) -Su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesini sağlamak amacıyla balıkların üreme dönemi göz önüne alınarak 15 Nisan tarihinde başlatılan su ürünleri av yasağı nedeniyle tezgahlarda olta balığı satışa sunuluyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, tutulan balık miktarının azalması dolayısıyla fiyatlarda az da olsa artış yaşandı. Sardalye ve uskumru ise sezon fiyatlarıyla tezgahtaki yerini koruyor.
Yaz aylarında piknik alanlarının gözdesi haline gelen ve özellikle mangal sevenlerin tercihi olan sardalye uygun fiyatıyla her dönemin aranan balığı olmuş durumda.
Çanakkale Balık Halinde kolyoz 12, deniz levreği 20, çipura 15, istavrit 15, izmarit 7, ithal uskumru (tane) 2,5, sardalye 5, jumbo karides kilogramı 25 liradan satılıyor.
Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trol ve gırgır teknelerinin denizde bulunduğu sürelerde balığın daha bol olduğunu söyledi.
O dönemlerde balık bolluğu nedeniyle fiyatların da uygun olduğunu dile getiren Uysal, ”Ancak şu anda trol ve gırgır tekneleri denizde olmadıkları için küçük teknelerimiz, dalyanlarımız ve olta balıkçılarımızın vasıtasıyla yoğunluğu sağlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu ara havalar biraz daha rüzgarlı gittiği için balıkçılıkta sıkıntı var. Yoksa şu an az da olsa artış yaşanan balık fiyatları önümüzdeki günlerde yine normal fiyatlara döner” dedi.
Uysal, av baskılarının çok yüksek olduğunu, pazar sorununun bulunduğunu ve sektörün çok rahat bir durumda olmadığını savundu.
Denizlerde bazı türlerde azalmalar gözüktüğünü ve ithal balığın yasak dönemlerinde tezgaha çıktığını belirten Uysal, şöyle devam etti: ”Sektörümüz ilgi gerektiren ve ilgi bekleyen bir sektör. Türk su ürünleri pazarında açık olduğu sürece ithal balık ülkemize gelmeye devam edecektir. Yan komşumuz Yunanistan’dan olsun, Norveç’ten olsun, dondurulmuş balık ülkemize gelmeye devam ediyor. Bunun başında somon ve uskumru geliyor. Bizim av dönemimizde bizde olmayan türlerin hepsi ithal edilmeye devam edecektir. Türkiye’de bazı yasaklarda düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu nedenle av baskımız yok yüksek. Yasak zamanlarımızın iyileştirilmesi, yeniden düzenlenmesi gerekir.”

Uysal, denizlerde ve iç sularda uygulanan su ürünleri av yasağının 31 Ağustos 2011 tarihinde sona ereceğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın