Tıbbi atıklara muhteşem çözüm

0
867
Tıbbi atıklara muhteşem çözüm

İnsan ve çevre sağlığının korunması için 2014 itibariyle günlük 10 tonun üzerinde tıbbi atık oluşturan illere, yakma tesisi kurma zorunluluğu geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yakılarak bertaraf edilen tıbbi atık konusunda yeni bir uygulama hazırlığına başladı. İçerdikleri kimyasallar, toksinler ve radyoaktif maddeler nedeniyle insan ve çevre sağlığını tehdit eden tıbbi atıklar yakılacak. Bu nedenle atıkların bertaraf edilmesi için büyükşehirlerde yakma tesisleri bulundurulması zorunlu hale gelecek.

İnsan sağlığı açısından risk oluşmaması için yapılacak çalışma, 1 Ocak 2014 tarihinde hayata geçecek. Yakma tesisi bulunmayan büyükşehirler arasında İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Van bulunuyor. Bu illere 2014 yılına kadar yakma tesisi kurulacak.

Öte yandan Türkiye’de bir yakma ve 34 sterilizasyon tesisiyle, 79 ilde tıbbi atıklar bertaraf ediliyor. Büyükşehirlerden Adana, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Konya, Kocaeli, Kayseri, Mersin, Samsun, Sakarya ve Trabzon’da sterilizasyon, Kocaeli’nde de bir yakma tesisi bulunuyor.

Bir Cevap Yazın