Ticari amaçlı patateslerin izlenebilirliği yönetmeliğinde değişiklik

0
1234

Resmi GazeteANKARA (A.A) – Sahibi ölmüş ve tapuda mirasçıları adına intikali yaptırılamaması nedeniyle çiftçi kayıt sistemine dahil olamamış arazilere patates üretim izni verilebilmesini belirleyen esaslar yeniden düzenlendi.

Ticari Amaçlı Patateslerin İzlenebilirliği Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, sahibi ölmüş, tapuda mirasçıları adına intikali yaptırılamaması nedeniyle çiftçi kayıt sistemine dahil olamamış arazilere patates üretim izni verilebilmesi için araziyi kullanan veya kiralayan mirasçılardan, veraset ilamı, veraset ilamı olmayanlardan vukuatlı nüfus kayıt örneği ile mirasçılardan olduğuna dair belge ve araziye ait muhtardan onaylı, yönetmelikte tarif edilen taahhütname istenecek.
Yeni Yönetmelikle mirasçılardan istenilen taahhütnameye de ”Adı geçen tarlanın mirasçılarından biri olduğumu, diğer mirasçıların bu tarımsal faaliyetimle ilgili hak talep etmeleri halinde taleplerini karşılayacağımı taahhüt ve beyan ederim. Bu taahhütname ekim yapıldığı yıldaki ticari patates tohumluğu ile ilgilidir. Başka amaçla kullanılamaz” ibaresi eklendi.

Bir Cevap Yazın