TİGEM Dünya Süt Gününde

0
1006
TİGEM Dünya Süt Gününde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER’in katılımıyla Dünya Süt Günü 21 Mayıs 2013 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği’nde kutlandı.

Bakanlık bürokratları ve ilkokul öğrencilerinin katıldığı etkinliklerde Sayın Eker, Türkiye’de son yıllarda süt hakkında toplumu bilgilendirmek, üretimini ve endüstriyel süt kullanımını artırmak için “Dünya Süt Günü” kutlamalarının gerçekleştirildiğini ifade ederken sütün insan sağlığı için hayati öneme sahip olduğunu, Türkiye’deki süt üretiminin son 10 yılda 8 milyon tondan, 17 milyon tona çıktığını ve Uluslararası Sütçüler Federasyonu’nun en son verilerine göre Türkiye’nin dünyanın 9. büyük süt üreticisi olduğunu belirtti. Bu durumun hayvan varlığındaki hem sayı hem de kalite artışıyla sağlandığını açıklayan Sayın Eker, 9 milyon olan büyükbaş hayvan sayısının 14 milyona çıktığını da vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından tören alanındaki stantları ziyaret eden Bakanımız, TİGEM standındaki Polatlı Tarım İşletmemizden getirilen Siyah Alaca ırkı ineklerin makineli sağımını gerçekleştirirken, otomatik makineli sağım sistemiyle ilgili basın mensuplarını ve katılımcıları da bilgilendirdi.

Etkinliği sevimlilikleri ile şenlendiren, geleceğin teminatı olan çocuklar TİGEM standına yoğun ilgi gösterirken kendilerine şapka, tişört, kalem, not defteri olmak üzere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Kaynak: TİGEM

Bir Cevap Yazın