TİGEM’de Hasat Mevsimi Başladı

0
1589
TİGEM'de Hasat Mevsimi Başladı,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
TİGEM'de Hasat Mevsimi Başladı,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazisinde 1 ay boyunca sürecek hasat mevsimi başladı. Tarihinin en Bereketli döneminin yaşandığı işletmede hasat mevsimi kurban kesilerek başlatıldı.

1 milyon 761 bin 261 dekarlık arazisiyle Türkiye’nin en büyük tarım işletmesi özelliğine sahip TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nde, buğday ve mercimek hasadına başlandı. Dünyanın sayılı tarım işletmeleri arasında gösterilen TİGEM’de, arazinin 948 bin 399 dekarlık bölümü ekim alanı olarak kullanılıyor. Kuru ve sulu tarımın birlikte yapıldığı arazide; buğday ve mercimek hasadı için her yıl geleneksel olarak yapılan ‘hasat mevsimi’ kutlaması yapıldı. TİGEM’de yapılan kutlamada dualar eşliğinde kurbanların kesilmesinden sonra biçerdöverler hasat yapmak için tarlalarda yerini aldı.

135 biçerdöver, 65 kamyon ve çok sayıda işçinin katılımı ile gerçekleştirilecek hasattan yüksek rekolte beklediklerini belirten TİGEM Ceylanpınar İşletme Müdürü Tekin Ünal, “Bu yıl buğdayda 668 bin 163 dekar, mercimekte 91 bin 481 dekar, yulafta 4 bin 600 dekar alanda hasat yapacağız. TİGEM tarihinde ilk kez bu kadar büyük hasat yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hasat çalışmalarımıza yoğun bir şekilde başladık. Yaklaşık bir ay sürmesi planlanan hasat sonunda rekoltenin yüksek olacağı inancındayız” dedi. – Şanlıurfa / Ceylanpınar

haber724

Bir Cevap Yazın