TİGEM’e yerleşen 38 kişi göreve başlamadı

0
1132
TİGEM’e yerleşen 38 kişi göreve başlamadı

Kasım merkezi yerleştirmeleri ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne yerleşen 38 aday göreve başlamayarak kontenjanları heba etti.

TİGEM’e KPSS ile yerleşen 38 kişi göreve başlamadı.

TİGEM’e 172 kişi yerleşmişti

KPSS 2012/2 yerleştirmelerinde TİGEM, teknik personel ağırlıklı olmak üzere toplam 172 pozisyon için talepte bulunmuştu. ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme sonuçlarına bakıldığında ise bu pozisyonların hepsine yerleştirme yapıldığı görülmektedir.

38 pozisyon boşa gitti

TİGEM pozisyonlarına yerleştirilen 172 kişiden 134 tanesi göreve başladı ancak 38 tanesi göreve başlamadı. Bu yüzden 4 memur, 10 veteriner ve 24 mühendis pozisyonu boşa gitmiş oldu. Bu adayların büyük bir kısmının, özellikle de mühendis olanların sözleşmeli statüde görev yapacak olan TARGEL’i tercih ettiği belirtilmektedir. Yerleşerek göreve başlayan adayların listesi için tıklayınız.

Bu 38 kişinin puanı hala geçerli

Mevzuat gereğince merkezi yerleştirme ile yerleşen adaylar göreve başlamasalar bile aynı puan ile diğer bir merkezi alımda tercih yapamıyor. Ancak bu kişiler bunun haricindeki tüm alımlara başvurabiliyor ve tercih yapabiliyor. Bu konuda hala alınmış bir önlem alınmadı.

Peki mağdur kim?

1- Kurumun mağduriyeti: Yerleştiği halde göreve başlamayan bu kişiler yüzünden kurumun personel ihtiyacı karşılanamamıştır ve bu kurumun iş yükü paylaşımında soruna yol açacaktır.

2- Vatandaşın mağduriyeti: Kurum personel alamadığı için hizmet sunumunda aksaklıklar ortaya çıkabilecektir ve bu durum milyonlarca vatandaşın mağdur olmasına neden olabilecektir

3- Hak eden diğer adayın mağduriyeti: Bu pozisyonlara bu 38 kişi yerleşmemiş olsaydı, burayı tercih eden başka adaylar bu pozisyonlara yerleşecekti. Bu adaylar yüzünden yerleşemeyen kişiler açıkta kalmışlardır. Belki de askerlik, nişan, düğün, borç ödeme planları olan bu kişilerin umutları boş yere bir başka alıma ertelenmiştir.

Mevzuat değişikliği ile bu durum engellenmeli

KPSS yerleştirmeleri ve tercihleri Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine göre yürütülüyor. Bu Yönetmelik’te Bakanlar Kurulu kararı ile yapılacak küçük bir değişiklik ise sürekli yaşanan bu mağduriyetin yaşanmasını sona erdirecektir.

Kutay Seymen ARIKAN
memurlar.net KPSS Editörü
kutay@memurlar.net

Bir Cevap Yazın