TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’na 200’e yakın başvuru yapıldı

1
1195
Türkiye İhracatçılar Meclisi

İSTANBUL (A.A) – Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) gıda sektöründe inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını artırmak amacıyla gerçekleştireceği Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’na 200’e yakın başvuru yapıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi

TİM’den yapılan açıklamaya göre, gıda sektöründe yeniliklerin ve gıda alt sektörlerinde ürün çeşitliliğini arttırmanın hedeflendiği Gıda Ar-Ge Proje Pazarı yarışmasının Türkiye Koordinatörlüğü’nü Ege İhracatçı Birlikleri üstlendi.

Birliğe Ege, İTÜ, ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, İstanbul Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nin de aralarında yer aldığı üniversiteler ile araştırma istasyonları ve bireysel olmak üzere 200’e yakın proje başvuru yapıldı. Başvurularının yüzde 64’ü üniversitelerden, yüzde 20’si araştırma istasyonlarından, yüzde 16’sı da bireysel başvurulardan oluştu.

Tarım ve gıda sektörüne ilişkin projelerin yarışacağı ve sanayici, ihracatçı, akademisyen, öğrenci, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve basın ve yayın kuruluşlarından 1000’in üzerinde temsilcinin katılımının öngörüldüğü TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine sponsorluk desteği vermek isteyen firmalara etkinlik süresince tanıtım imkanları sağlanacak.

Proje başvuruları her bir sektörde 2 akademisyen, 1 sektör temsilcisinden oluşan Alt Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek. İlk değerlendirme sonrasında uygun görülen projeler Üst Değerlendirme Kurulu’na sunulacak. Projeleri derecelendirecek Üst Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulması konusunda, alanında uzman akademisyenler ve gıda sektörünün önde gelen gruplarından 4 tanesinin Ar-Ge Başkanlıklarından temsilciler Kurul’a davet edildi.

Gıda Ar-Ge Proje Pazarı organizasyonunun yapılacağı 29 Mayıs 2012 tarihinde, dereceye giren proje sahiplerine ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın sunması öngörülüyor.

Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, projeyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve organizasyonun gelecek yıl uluslararası bir boyuta taşınarak, tüm dünyadan projelerin yarışacağını kaydetti.

Alharal, gıda sektörüne yeni bir ivme kazandıracak olan Proje Pazarı’nın, 2023 yılında hedeflenen 55 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünleri ihracatına da büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Kaynak: Gıda Tarım

1 Yorum

Bir Cevap Yazın