Times: Türkiye tohumlara el koydu

0
11926
Times: Türkiye tohumlara el koydu

Times’ta Mark Bridge ve Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, “Ankara’daki İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nde tutulan tarihi öneme sahip binlerce örnek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koleksiyonun Türkiye’ye ait olduğunu iddia etmesinin ve aynı gün içerisinde kaldırılacağını söylemesinin ardından alındı” denildi.

Haberde, tohumların iki yıl önce hayatını kaybeden arkeobotanikçi Gordan Hillman’ın mirası olduğu belirtildi.  İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü Başkanı Stephen Mitchell’in, yönetim kurulu üyelerine yazdığı bir mektup ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın el koyma kararını bildirdiği ifade edildi.

Mitchell, yetkililerin “108 kutu arkeobotanik örnek ile 4 büfe dolusu modern tohum koleksiyonunu” Ankara’daki devlet müzelerinde sergilenmek üzere götürdüklerini iletti. Mitchell, tohumların zarar görmesi ya da kaybolması ihtimallerine karşı yetkililerden ek süre taleplerinin reddedildiğini belirtti.

“TÜRK VE ULUSLARARASI ARAŞTIRMACILARDAN UZAKLAŞTIRILDI”

University College London (UCL) Arkeoloji Enstitüsü’nden Profesör Hillman’ın bir araya getirdiği tohum koleksiyonunun, bölgedeki binlerce yıllık arkeolojik alanlardan toplanan tohum ve botanik örnekler ile modern tohumlardan oluştuğu kaydedildi.

Haberde araştırmacıların tarihi bitki çeşitlerini incelerken ya da arkeolojik alanlardaki örneklerin ne olduğunu belirlemeye çalışırken “özgür bir şekilde” bu tohumlardan yararlanabildikleri ifade edildi.

UCL Arkeoloji Enstitüsü’nden arkeobotanikçi Dorian Fuller yaptığı açıklamada, “(Türk yetkililerinin yaptığı) bu araştırma kaynağını Türk ve uluslararası araştırmacılardan uzaklaştırmak oldu. Kullanmak isteyen herkese açık olan güzel, küçük bir araştırma tesisiydi” dedi.

Mitchell mektubunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “gerekli izinlere tabi olmak şartıyla” koleksiyonların erişime açık olacağı konusunda güvence verdiğini kaydetti.

Haberde, bir İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün “Türk hükümetindeki ilgili yetkililere bu konu özelindeki endişelerimizi dile getirdik” dediği kaydedildi. (BBC Türkçe)

Bir Cevap Yazın