TKDK’dan 33 milyon liralık hibe

0
862
TKDK'dan 33 milyon liralık hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Hikmet Güneş, Kırsal Kalkınma Programı kapsamında sunduklari hibe desteğinin yüzde 75’nin AB fonlarından karşılandığını söyledi.

Güneş, 2013 yılında Diyarbakır’da Kırsal Kalkınma Programı kapsamında yatırım tutarı 72,2 milyon olan 69 projeye 33 milyon 750 bin lira hibe desteği sağladıklarını vurgulayarak, 69 projenin 42’sinin et üretimiyle ilgili hayvancılık projelerinin olduğunu kaydetti.

Advertisement

Bismil ilçesinde süt ürüten işletmelere 13,1 milyon lira destek sunulduğunu bildiren Güneş, “Silvan ilçesinde desteklediğimiz ve saatte bin baş tavuk kesim kapasitesine sahip et işleme tesisi AB standartlarında kesim ve paketleme yapabilecek” dedi.

Yerel ürünler destekleme kapsamına alındı

Güneş, Diyarbakır için belirlenen yöresel gıda ürünleri listesine yeni ürünlerin eklendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Artık salça, bulgur, makarna, bisküvi, yağ, un fabrikası, mercimek ve pirinç paketleme, sirke, turşu, reçel, pekmez, dondurma üretimi, su paketleme tesisi, ipek üretimi, tekstil atölyesi, dokumacılık, mobilyacılık, metal işleri ile taş ve mermer işleme için artık proje başvurusunda bulunulabilecek. Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi kapsamında gelen projelere yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.”

AA

Kaynak: Dunya.com

Bir Cevap Yazın