TMO 6 Nisanda 20 bin ton kabuklu fındığı satışa sunuyor

0
4833
TMO 6 Nisanda 20 bin ton kabuklu fındığı satışa sunuyor
Kabuklu fındık. TMO 6 Nisanda 20 bin ton kabuklu fındığı satışa sunuyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2019 yılı mahsulü 16 bin ton Levant kalite, 4 bin ton Giresun kalite olmak üzere toplam 20 bin ton kabuklu fındığı 6 Nisan tarihinden itibaren satışa açtığını duyurdu.

TMO, üreticinin elinde fındık stokunun kalmadığı, piyasalara arzın yavaşladığı, fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve stoklarda bulunan kabuklu fındıkların değerlendirilmesi amacıyla Mart ayında başlayan satışlarına Nisan ayında da devam edeceğini duyurdu.

Kurumdan yapılan açıklamada; “Bu kapsamda 2019 yılı mahsulü kabuklu fındıklar %50 sağlam iç fındık esasına göre 16 bin ton Levant kalite, 4 bin ton Giresun kalite olmak üzere toplam 20 bin ton kabuklu fındık 6 Nisan tarihinden itibaren KDV hariç olmak üzere peşin bedel mukabilinde satışa açılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Maliyet unsurlarının değerlendirilmesi sonucu belirlenen fındık satış fiyatları ise şu şekilde oluştu:

• Levant kalite kabuklu fındıklar 21,00 TL/Kg,
• Giresun kalite kabuklu fındıklar 21,00 TL/Kg,
• Talep edilmesi halinde numune fiyatı 25,00 TL/Kg ‘dır.

Açıklamada, daha çok yurt içi kuruyemiş piyasasında değerlendirilmesi sebebiyle Giresun Kalite fındıkta fiyat değişikliği yapılmadığı belirtildi. Açıklanan satış fiyatlarının 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olduğu bildirildi.

Satışlar; Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Derince Şube Müdürlüklerince yapılacak. Talep miktarlarını 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında ürün almak istedikleri Şube Müdürlüğüne yazılı olarak bildirmeleri istenen firmalara, talep miktarlarına göre teslimat programı yapılarak ürün bedelleri için tahsilatlar yapılacak.

Bir Cevap Yazın