TMO, buğdayı protein oranına göre alıyor

1
1456
TMO buğday

TMO buğdayToprak Mahsulleri Ofisi (TMO), artık buğdayı protein oranına bakıp fiyatlandırıyor. Ofis, sünesi düşük, proteini yüksek buğdaylara daha fazla fiyat veriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Çevik ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Başkan Çevik, TMO’nun başlattığı sünesi düşük, proteini yüksek kaliteli buğdaya daha fazla fiyat uygulamasının bir devrim olduğunu belirtti. Bakan Eker ise Türkiye’de üretilen buğdaydaki protein oranının düşük olduğunu, protein miktarını arttırmak için 2003 yılından beri çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu konuda yaptıkları çalışmaların en önemlisinin süneyle mücadelede yer altından aletlerle ilaçlama yöntemi ile çiftçilerin sertifikalı tohumluk kullanımlarını arttırmalarına yönelik sağladıkları teşviklerin olduğunu vurgulayan Bakan Eker, “Şimdi buğdaydaki protein artırımını sağlamak için üçüncü aşamaya geldik. Bu aşama çok önemli. Bu çerçevede 300 civarında protein ölçme cihazı aldık. Bundan sonra buğdayda kalite giderek artacak.” dedi.

Yeni alım sisteminin çiftçi tarafından kabul gördüğü ve TMO tarafından çekilen ve kaliteli buğdayın önemini anlatan reklam filminin de beğenildiğini anlatan Bakan Eker, “Bakanlık olarak bizim ve tüm örgütlerin en önemli görevi çiftçiyi yeni alım sistemiyle ilgili bilgilendirmek. Teknolojiyi ve kitle iletişim araçlarını kullanarak bildiklerimizi çiftçiye aktarmamız gerekiyor. Çiftçilere daha geniş ve anlaşılabilir bir şekilde daha kaliteli ürünler için tavsiyelerde bulunmamız lazım.” diye konuştu.

Bu konuyla ilgili telefon şirketleriyle de görüştüklerini ve çiftçilere özel, bilgilendirici paketler hazırlanması için çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Bakan Eker, bakanlığın resmi yayın organı web tarım tv’nin de çiftçiye bilgilendirmede çok önemli görevler üstlendiğini belirtti. Buğdayın stratejik bir ürün olduğunu söyleyen Bakan Eker, “Öncellikle buğday temel gıda maddemiz. Buğdayın ana vatanı Türkiye. Aynı zamanda buğdayın gen merkeziyiz. Ayrıca Türkiye buğday üretiminde dünyada ilk 10 içerisinde. Bu yüzden buğday bizim için çok önemli bir ürün.” ifadelerini kullandı. Bakanlık olarak verdikleri desteklerin yarısını hububat için verdiklerini anlatan Bakan Eker, buğday çeşitlerinin yüzde 50’sinin ise bakanlık tarafından geliştirildiğini belirtti.

(CİHAN)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın