TMO, Ekmek İsrafının Önlenmesi İçin Harekete Geçti

0
986
TMO, Ekmek İsrafının Önlenmesi İçin Harekete Geçti

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Mersin Şube Müdürü İsmail Kerimoğlu, Türkiye’de günlük 101 milyon ekmek üretildiğini, bunun 95 milyonu tüketilirken, 6 milyonunun çöpe atıldığını belirterek, “Bunun maddi değeri ise yıllık 1,5 milyar liradır” dedi.

Merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, TMO Mersin Şube Müdürü Kerimoğlu, Mezitli Belediyesi’ni ziyaret ederek, ekmek israfının önlenmesi konusunda ortak çalışma yapmak istediğini söyledi. Ziyaretinde Mezitli Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Can ile görüşen Kerimoğlu, TMO Genel Müdürlüğü’nün 17 Ocak 2013 tarihinde ‘Ekmekte İsrafı Önleme’ adında bir kampanya başlattığını ifade ederek, “Bu kampanyaya istinaden Mezitli Belediyesi’ne nasıl katkı sağlayacaklarını veya bizden bu konuyla ilgili talepleri olup olmayacağını konuşmaya geldik. Türkiye’de günlük 101 milyon ekmek üretilirken, bunun 95 milyonu tüketilirken 6 milyonu çöpe atılmaktadır. Bunun maddi değeri ise yıllık 1,5 milyar liradır. Mezitli Belediyesi’ne ekmek israfı kampanyasına vereceği destek için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Mezitli Belediye Başkan Vekili Can da ekmek israfının tüm ülkenin ulusal bir sorunu olduğunu vurguladı. Tüm vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları gerektiğinin altını çizen Can, “Biz yerel yöneticiler ve yönetim olarak elimizden ne geliyorsa hangi kesimlere ulaşmamız gerekiyorsa kurumumuzun yetkili birimleriyle görüşeceğiz. Başkanımızın da olurunu alarak elimizden gelen tüm katkıyı yapacağız. Bütün kurumların bu duyarlılığı göstereceğine ve bundan bir sonuç alınacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

MERSİN (İHA)

Kaynak: Haber365

Bir Cevap Yazın