Tmo, Misirda Emanet Alim Fiyatını 0,490 Lira Olarak Belirledi

0
1119

mısırANKARA (A.A) – Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, mısırda 2010/2011 hasat döneminde emanet alım fiyatını kilogram başına 0,490 lira olarak belirledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2011/2012 dönemi mısır hasadının Akdeniz Bölgesinin bazı yörelerinde başlamış olduğu ve piyasa fiyatının 625-650/ton seviyelerinde seyrettiği belirtilerek, söz konusu fiyatların üretici beklentilerini karşılar düzeyde olması nedeniyle bu aşamada TMO mısır müdahale alım fiyatlarının açıklanmasına gerek duyulmadığı ifade edildi.

Açıklamada, TMO müdahale alım fiyatlarının açıklanmasına ihtiyaç duyuluncaya kadar, 2011-2012 döneminde, piyasanın depolama ihtiyacının karşılanması, talep eden üreticilere yüzde 30 avans ödenmesi ve tüm kesimlere makbuz senedi karşılığı kredi kullanma imkanı sağlanması amacıyla, kilogramı 0,490 liradan emanet alım işlemi yapılacağı bildirildi. Emanet alım işleminin en son 31 Aralık 2011 tarihine kadar yapılacağı da açıklamada vurgulandı.

Açıklamada mısır emanet alım esaslarına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

”Makbuz senedi karşılığında anlaşmalı bankalardan kredi kullanılabilecektir. Üreticilerden (ÇKS belgesi olanlar), emanete bıraktıkları ürünü TMO’dan geri çekmeleri halinde depo kira ücreti alınmayacaktır. Üretici dışındakilerden (ÇKS belgesi olmayanlar) emanete bıraktıkları ürünü geri çekmeleri halinde 0.05 TL/ton/gün+KDV depolama ücreti alınacaktır.

ÇKS belgesi olmayanlar, emanete bıraktıkları mısırın maliki olduğunu 7 gün içerisinde müstahsil makbuzu veya fatura ile belgeleyeceklerdir. Emanet alım işlemi en son 31 Aralık 2011 tarihine kadar yapılacaktır.

Emanete alınan mısır en son 31 Mayıs 2012 tarihine kadar depolanabilecek, bu tarihe kadar geri çekilmeyen mısır, makbuz senedi üzerindeki fiyat esas alınarak alım işlemine tabi tutulacaktır. Kullanılan kredi veya avansın kapatılması halinde emanetteki ürün, talep edildiğinde geri çekilebilecektir.

Makbuz senedi üzerinde belirtilen mısır, aynı miktar ve kalitede iade edilecektir. Kurutma tesisi bulunmayan iş yerlerinde rutubet oranı yüzde 14’e kadar, kurutma tesisi bulunan iş yerlerinde ise yüzde 28 rutubete kadar olan mısırlar emanet alıma tabi tutulacaktır.”

Bir Cevap Yazın