TMO ne kadar fındık aldı?

0
786
TMO ne kadar fındık aldı?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alım kampanyası kapsamında bugüne kadar 23 bin üreticiden 41 bin ton fındık aldı. Üreticiye 300 milyon TL ödeme yapan Ofis, bu hafta üreticiye 110 milyon TL daha ödeyecek.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alımlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

41 bin ton fındık satın alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık fiyatlarına müdahale kapsamında, TMO’nun alım fiyatlarını Giresun kalite fındık için 10.50 TL/Kg, Levant kalite fındık için 10 TL/Kg olarak açıklamıştı.

5 Ekim tarihi itibariyle 23 bin üreticiden 41 bin ton fındık satın alındığı bilgisi paylaşılan TMO açıklamasında, ürün bedeli olarak üreticilere 300 milyon TL ödendiği, bu hafta 110 milyon TL daha ödeme yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, üreticilerin ofisin internet adresinden ve alım noktalarından randevu alabilecekleri kaydedildi.

Randevuların gerçekleşme oranı %75

TMO açıklamasında, önümüzdeki günler için 40 bin üreticiye 90 bin ton fındık randevusu verildiği, randevuların gerçekleşme oranının %75 civarında olduğu vurgulandı. Randevusunu öne almak isteyen üreticiler TMO işyerleriyle irtibata geçiyor, böylece alım kapasitesinde oluşacak boşluklar telafi ediliyor.

Ödemeler bir hafta içinde yapılıyor

Üreticilerin dekar başına teslim edebileceği ürün miktarının 130 kg’a çıkartıldığının altı çizilen açıklamada, alımlarda uygulanan çürük oranının %3’ten %5’e, çatlak oranının %2’den %7’ye çıkartıldığı, asgari randıman oranının ise %40’dan %37’ye düşürüldüğüne işaret edildi.

TMO tarafından alım noktaları 18’den 44’e çıkartılırken, ödemeler ise bir hafta için yapılıyor.

Açıklamada fındık alımları konusunda her türlü bilgi ve şikayeti Alo Ürün Hattı’na (0 312 416 34 10-14 / 5 hat) bildirebilecekleri vurgulandı.

Bir Cevap Yazın