TMO’nun süneyle mücadele duyurusu

0
1325

süneTMO’NUN SÜNEYLE MÜCADELE DUYURUSU: -”SÜNEYLE MÜCADELE, ÜRÜN KALİTESİNİ VE ÜRETİCİ GELİRİNİ ARTIRIYOR” -”TMO, SÜNE VE KIMIL TAHRİBAT ORANI YÜZDE 1’İN ALTINDA OLAN BUĞDAYLARI FİYAT İNDİRİMİ YAPMADAN, BU ORAN YÜZDE 3,5’İN ÜZERİNDE ÇIKARAK YEMLİK GRUBUNA GİREN BUĞDAYLARI İSE YÜZDE 20 FİYAT İNDİRİMİ YAPARAK SATIN ALMAKTADIR”

ANKARA (A.A) – Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) yapılan duyuruda, süneyle mücadelenin, ürün kalitesini ve üretici gelirini artırdığı bildirildi.

TMO’nun internet sitesinde yer alan ”süneyle mücadele” duyurusunda, Türkiye’de buğday kalitesini olumsuz etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesinin ”süne ve kımıl” tahribatı olduğu belirtilerek, bu zararlılarla yapılacak mücadelenin, ürün kalitesini ve dolayısıyla üretici gelirini artırdığı ifade edildi.

Duyuruda, TMO Genel Müdürlüğü’nün hububat alımlarında kaliteyi teşvik eden bir alım sistemi uyguladığı belirtilerek, müdürlüğün, bu kapsamda, süne ve kımıl tahribat oranı yüzde 1’in altında olan buğdayları fiyat indirimi yapmadan, bu oranın yüzde 3,5’in üzerinde çıkarak yemlik grubuna giren buğdayları ise yüzde 20 fiyat indirimi yaparak satın aldığı dikkat çekildi.

TMO’nun, 2010 yılında normal kalitede ekmeklik buğdayı 550 TL/TON’dan satın alırken, süne tahribatı nedeniyle yemlik grubuna giren buğdayı 440 TL/TON’dan satın aldığı anımsatılan duyuruda, piyasada da yemlik buğdayların aynı şekilde düşük fiyattan satın alındığı belirtildi.

-SÜNE, 100 DEKARLIK TARLADA 2 BİN 640 TL’LİK GELİR KAYBETTİRİYOR-

Duyuruda, 100 dekarlık tarlada, süne mücadelesi yapılması halinde traktörün ezdiği alandaki kayıplar nedeniyle 660 liralık gelir kaybı oluştuğu, süne mücadelesi yapılmaması nedeniyle de normal ekmeklik olarak satılması gereken buğdayın yemlik olarak satılması nedeniyle 2 bin 640 liralık gelir kaybı oluştuğu vurgulandı.

Traktörün ezmesi sonucu oluşacak kayıpları düşünerek süne ve kımıl mücadelesi yapmamanın üreticiler açısından daha zararlı gözüktüğüne işaret edilen duyuruda, TMO’nun hububat alımlarında kaliteyi teşvik eden ürün alımı politikalarını sürdüreceği bildirildi.

Bir Cevap Yazın