Tohumcular tanıtıma çocuklardan başladı

0
1206

tohumTOHUMCULAR TANITIMA ÇOCUKLARDAN BAŞLADI -TOHUM KONUSUNDA YANLIŞ BİLGİLENMELERİ ÖNLEMEK İÇİN KAMPANYA DÜZENLEYEN TOHUM ÜRETİCİLERİ, İŞE İLKOKULLARDA TOHUM DAĞITARAK BAŞLADI -TSÜAB BAŞKANI AYGUN: ”BUGÜN TÜRKİYE’NİN TOHUMUNU BİZ ÜRETİYORUZ, 2023’TE TÜRKİYE, 5 MİLYAR DOLAR İLE EN BÜYÜK TOHUM ÜRETİCİSİ 3. ÜLKE OLACAK”

ANKARA (A.A) – Tohumluk üretimi ve tohumlarla ilgili yanlış bilgilenmeleri önlemek amacıyla tanıtım projesi hazırlayan tohum üreticileri, ilkokullarda domates, salatalık ve kavun tohumu dağıttı.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB), ”tohum tanıtım kampanyası” kapsamında, bugün ilk olarak Ankara-Oran’da bulunan Süleyman Uyar İlköğretim Okulu’ndaki 600 öğrenciye domates, kavun ve salatalık tohumları ile bu tohumları ekmeleri için saksı dağıttı. Tohumlar, doğa dostu malzemelerden üretilen kalemlerin içine, ekim bilgileri yer alan bir not da konularak dağıtıldı. Öğrenciler, dağıtılan tohumlara büyük ilgi gösterdi. Tohum dağıtımından önce öğrencilere, TSÜAB tarafından hazırlanan, ”tohum üretimi, GDO, hormon ve hibrit tohum” hakkında bilgi veren kısa bir film de gösterildi.
Tohum dağıtımı töreninde konuşan TSÜAB Başkanı İlhami Özcan Aygun, Türkiye’de tohum ve tohumculuk hakkında kamuoyuna ilgisiz kişilerce çok yanlış ve yanıltıcı bilgiler aktarıldığını, kamuoyundaki tereddütleri gidermek için bir tanıtım kampanyası başlattıklarını söyledi.
Aygun, kampanya kapsamında ilk aşamada ilk ve ortaöğretimde bulunan 5 bin çocuğa ulaşılarak tohum üretimi ve tohum konusunda bilgi verileceğini ve çocukların tohumla tanışması için tohum paketleri ve saksı dağıtılacağını anlattı. Aygun, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA ile de işbirliği yapıldığını kaydetti. Ankara’da ilk aşamada üç ilköğretim okulu belirlendiğini de ifade eden Aygun, fındık ve turunçgilde olduğu gibi kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile ”Tohum Tanıtım Grubu” kurulması için Başbakanlığa bugün bir proje sunacaklarını bildirdi.
Aygun, tanıtım grubunun, sadece çocuklara değil, yetişkinlere ve yurt dışına da faaliyet yapmasının öngörüldüğünü söyledi.
Türk tohum üreticilerinin Türkiye’nin ihtiyacı olan tohumun büyük bölümünü üretebildiğini, pazarda ithal tohum hakimiyeti bulunmadığını belirten Aygun, ”Sektör geçen yıl 100 milyon dolar ihracat yaptı. 2023 yılında, 5 milyar dolar ihracat ile ABD ve Çin’den sonra dünyanın en büyük 3. tohum ihracatçısı olmayı hedefliyoruz” dedi.
TSÜAB Başkanı Aygun, çocuklara, saksılara dikecekleri tohumları tatilde sulamalarını tembih ederek, ”3 ay sonra kendi yetiştirdiğiniz domatesleri, salatalıkları yiyebilirsiniz” dedi.
Toplantıda konuşan Süleyman Uyar İlköğretim Okulu Müdürü Rıza Öktem de Konfüçyüs’ün ”Bu yılını düşünen tohum eksin, 10 yıl sonrasını düşünen ağaç diksin, 100 yıl sonrasını düşünen çocukları eğitsin” sözünü hatırlatarak, ”Bu proje ile çocuklarımızı, hem yarınlara hem de geleceğe hazırlıyoruz” dedi.
Toplantıda, ziraat mühendisi Gonca Öztekin, çocuklara, tohumları saksılara nasıl dikeceklerini ve nasıl bakım yapacaklarını uygulamalı olarak gösterdi.

Bir Cevap Yazın