Toplanan inek sütü miktarı nisanda azaldı

0
589
Toplanan inek sütü miktarı nisanda azaldı

Türkiye genelinde nisan ayında 793 bin 858 ton inek sütü toplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin “Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” verilerini açıkladı.

Buna göre, ticari süt işletmelerince nisanda 793 bin 858 ton inek sütü toplandı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, toplanan inek sütü miktarı, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, nisanda ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı bir önceki aya göre yüzde 2,1, koyun, keçi, manda, karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri yüzde 2,2 artarken, inek peyniri üretimi yüzde 1,6 azaldı. Yoğurt üretimi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalırken, ayran üretimi ise yüzde 0,3 artş gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise, toplanan inek sütü miktarı, nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 arttı. Ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azalırken, inek peyniri üretimi yüzde 1,6, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 13,2 artış kaydetti. Yoğurt üretimi, nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,6, ayran üretimi de yüzde 4,8 arttı.

Aynı dönemde, ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütünün yağ oranı yüzde 3,5, protein oranı ise yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

Bir Cevap Yazın