Toprak Analizi Projesi

0
1104
Toprak-Analizi-Projesi

Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çataklı: “İlimiz merkez ve ilçelerinde yüzde 50 il özel idaresi destekli ve yüzde 50 çiftçi katkılı ‘Toprak Analizi Projesi’ uygulanacaktır”

Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı, “İlimiz merkez ve ilçelerinde yüzde 50 il özel idaresi destekli ve yüzde 50 çiftçi katkılı ‘Toprak Analizi Projesi’ uygulanacaktır” dedi.

Çataklı, gazetecilere yaptığı açıklamada, birim alandan daha yüksek verim ve kaliteli ürün alınabilmesi için toprağın analizini yaptırarak, toprakta bulunan bitki besin elementlerinin yeterli olup olmadığına bakılması gerektiğini söyledi.

Böylece toprağa gerekli gübre takviyesinin yapılması ile verimde ciddi oranlarda artış sağlanacağını belirten Çataklı, şöyle konuştu:

“Tahlil yapılmadan toprağa verilen gelişi güzel gübrenin, verimi ve kaliteyi arttırmak yerine aksine bitkiye ve toprağa zarar vereceği gibi gereksiz yere harcanan gübre, maddi olarak ta kayıplara yol açacaktır. Çiftçilerimizin toprak analizi yaptırma alışkanlığı kazandırmak ve birim alandan daha kaliteli ve ekonomik ürün almak amacıyla bu proje hazırlanmıştır. İlimiz merkez ve ilçelerinde yüzde 50 il özel idaresi destekli ve yüzde 50 çiftçi katkılı ‘Toprak Analizi Projesi’ uygulanacaktır. İlimiz merkez ve ilçelerine 470 toprak numunesi proje kapsamında analiz için eylül ayının ilk haftası içerisinde laboratuvarlara gönderilecektir. Analiz sonuçları alındıktan sonra en kısa zaman için çiftçilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.”

Çataklı, ayrıca daha öncede yapıldığı gibi bu yıl da toprak tahlili yaptıran çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere bakanlık tarafından destek verileceğini kaydetti.

haberler .com

Bir Cevap Yazın