Toprak Analizine Beklenen Erteleme Geldi

0
1011
Toprak Analizine Beklenen Erteleme Geldi

30 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, çiftçiler 30 Ekim 2014 tarihine kadar toprak analizi yaptırabilecek.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçilerin toprak analizi ve gübre desteğinden yararlanabilmeleri için toprak analizi yaptırmalarını şart koşuyor. Her iki destekten yararlanmak için çiftçilerin 1 Ocak -1 Eylül 2014 tarihleri arasında toprak analizi yaptırtmaları gerekiyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, bir çok çiftçinin toprak analizi yaptıramadığını belirterek bakanlıktan analiz süresinin uzatılmasını istedi. Bakanlık sürenin dolmasına 1 gün kala iki ay ek süre verdi. 30 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)’ne kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere çiftçiler 30 Ekim 2014 tarihine kadar toprak analizi yaptırabilecek.

Olması gerekende buydu zaten çiftçiyi sıkıştırmanın bi manası yok.Çiftçilerimizin çoğu hasattan yeni çıktı bazıları yapmadı bile… 1 Eylül tarihi çok saçmaydı. 2 ay yeterli bir süredir.

Bir Cevap Yazın