‘Toprak işlemesiz tarım yöntemi’ Kırşehir’de tanıtıldı

0
1055

Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Şentürk:”Türkiye’de tarım arazilerinde toprak işlemesiz tarım yöntemi uygulanırsa, yılda 2,5 milyar lira yakıttan tasarruf edilecektir”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Talat Şentürk, Türkiye’de tarım arazilerinde toprak işlemesiz tarım yöntemi uygulanırsa, yılda 2,5 milyar lira yakıttan tasarruf edileceğini söyledi.
Şentürk, Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün, “Çiftçi Günü” dolayısıyla Mucur ilçesine bağlı Dalakçı köyünde düzenlediği “Toprak İşlemesiz Tarım” tanıtım toplantısında, dünya nüfusunun giderek arttığı bu dönemde tarım arazilerinden maksimum düzeyde faydalanılması gerektiğini belirtti.
Toprağın fiziksel ve biyolojik özelliklerinin korunması için doğru işleme tekniklerinin uygulanmasının önemine işaret eden Şentürk, böylece tarım arazilerinde birim alandaki verimin artacağını dile getirdi.
Güney Amerika ve Avrupa’daki ülkelerde toprak işlemesiz tarım yönteminin arazilerin yüzde 90’ına ulaştığını anlatan Şentürk, şöyle konuştu:
“Yapılan araştırmalar sonunda buğday veriminde yüzde 30, fiğ, mercimek ve nohut üretiminde yüzde 15 artış olduğu, sürüm maliyetinde ise yüzde 50’den fazla tasarruf sağlandığı görülmüştür. Toprak işlemesiz tarım yöntemi Türkiye genelinde 22 bin 500 hektar alanda uygulanıyor. 2023 hedefi ise 100 bin hektar tarım arazisidir. Türkiye’de tarım arazilerinde toprak işlemesiz tarım yöntemi uygulanırsa yılda 2.5 milyar lira yakıttan tasarruf edilecektir.”
Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cafer Olcayto Sabancı da bu projeyle artık tarlayı sürme ve anız yakma işleminin ortadan kalktığını söyledi.
Toprak işlemesiz tarım yöntemiyle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin kaba yem ihtiyaçlarını da karşılayacağını vurgulayan Sabancı, böylece çiftçinin hem mazot hem de hayvan yemi giderinin azalacağını belirtti.
Dalakçı köyünde çiftçilik yapan İbrahim Demirel de bu uygulamayı ilk duyduğunda heyecanlandığını ve gönüllü olarak tarlasında uygulamayı kabul ettiğini ifade etti.
Demirel gönüllü çiftçi oluşunu ise şöyle anlattı:
“Yem fiyatları giderek artarken böyle bir öneri gelince hemen kabul ettim. Maliyetin düşecek olması beni heyecanlandırmıştı. Bu işe iki sene önce buğday ekimiyle başladım. Buğdaydaki verimden çok memnun kaldım. İkinci senede macar fiği ektim ve çok güzel verim alacağımızdan eminim. Eski usulle ekimde dekara 4-5 litre mazot harcanıyordu. Bu anıza direkt ekim yöntemi çiftçiyi mazot yükünden kurtaracak bir proje.”
Tanıtım toplantısına Kırşehir Vali Yardımcısı Özkan Demirel, Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin ile Kırşehir ve çevre illerden gelen çiftçiler katıldı.
Uygulama yapılan tarlanın gezilmesiyle program son buldu.

haber46

Bir Cevap Yazın