Tost yiyip, çay içerken dikkat!

0
1409
Tost yiyip, çay içerken dikkat!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2012 yılında yapılan Piyasa Gözetim ve Denetimi (PGD) sonuçlarını açıkladı. Bir marka tost makinesi ve bir marka elektrikli çay kazanı hakkında da toplatma kararı verildi.

Buna göre, denetlenen 2012 yılında 36 bin 361 üründen 3 bin 538’i uygunsuz çıktı, 863 bin lira para cezası kesildi. Bakan Nihat Ergün 12 farklı marka ve model ürün için de toplatma kararı verildiğini belirterek,uygunsuz bulunan ve uyarı alan ürünlerin yüzde 9.5’unun deodorant, yüzde 12.7’sinin LPG tüpleri, yüzde 29.4’unu ise asansörler olduğuna dikkat çekti.

Risk tespit edilen, can ve mal güvenliği açısından tehlikeye neden olan bir marka gaz alarm dedektörü, bir marka gece lambası, bir marka tost makinesi ve bir marka elektrikli çay kazanı hakkında da toplatma kararı verildi. 2013 yılında da denetimlerin arttırılarak sürdürüleceğini ifade eden Ergün, “Tüketiciler ve kullanıcılar satın aldıkları ürünlerin uygunluk belge ve işaretlerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmeliler, belgesiz ve uygunluk işareti bulunmayan ürünleri satın almasınlar” dedi.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın