Trabzon’da Organik Tarım Uygulamaları

0
1043
organik

Trabzon’da iyi ve organik tarım uygulamalarının yapıldığı yerler çiftçilere gösterilerek, projeli çalışmaları konusunda uyarılıp, teşvik ediliyorlar.
Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı Karadeniz Havzası Operasyonel Programı çerçevesinde finanse edilen “Tarım ve Çevre Korumasının Sürdürülebilir ve Ekolojik Açıdan Faydalanılması için Araştırmacıların Bilgilerinin Çiftçilerle Paylaşılması (ECO-AGRI) Projesi” kapsamında Trabzon’da gerçekleştirilen 2. Çiftçi Eğitimi çalışmalarına katılanlar iyi ve organik tarım yapılan bahçelerde incelemelerde bulunup, uzmanlardan bilgiler aldılar.
Beşikdüzü Ağaçlı köyünde Metin Kalay’a ait bahçe ile Trabzon içme suyunu temin edilen Galyan Barajı’nın bulunduğu ve organik tarım alanı ilan edilen vadide üreticilere Tarım Bakanlığı uzmanları ile bilim adamları tarafından konu ile ilgili bilgiler uygulamalı olarak aktarıldı.
Tarım Bakanlığı’nda Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Çankaya, bölgedeki gübre uygulamalarının toprak yapısı, verimlilik ve kalite üzerinde büyük etkisi bulunduğunu belirtirken, aynı bakanlıktan Ziraat Mühendisi Suzan Kol ise, üreticileri organik tarıma yönelmeye ve devletin bu konuda sunduğu imkanlardan da yararlanmaya davet etti.

Bir Cevap Yazın